Görsel Kaynağı: Small-scale Doppler effect to help cyclists stay safe
Aktüel

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 580

Critical Mass yazımda bisiklet başta olmak üzere alternatif ve çevreci ulaşım araçlarına dair farkındalık kazanımlarına kısaca değinmiştim. Bu anlamda arabalar, ulaşım amacıyla kullanımından ziyade, günümüzde araç sahiplerinin kullanım tercihleri üzerinden kent düzenini sekteye uğratan terörize araçlar olarak değerlendirilebilirler. Özellikle nüfus yoğunluğu, bağlantı noktaları, iş ve alışveriş merkezleri gibi alanlar ve bu alanların çevreleriyle olarak etkileşimlerine dair yapılan araştırmalar oldukça faydalı öneriler getirmekteler. Bu önerilerden en öne çıkanı ise elbette bisiklet. Yürümek ve toplu taşıma araçlarının teşvik edilmesi kamusal ölçekte geniş çaplı bir planlama gerektirmesine karşın özellikle bisiklet bireysel olarak daha hızlı bir etki yaratabilecek bir potansiyele sahip.

Dünya Bisiklet Günü (International World Bicycle Day, June3WorldBicycleDay)

Türkmenistan’ın girişimi *, 12 Nisan 2018 tarihli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 72. Düzenli Oturum’unda, 193 üyenin katılımı ve А/72/L.43 sayılı karara göre 3 Haziran tarihi 2018 yılı itibariyle Dünya Bisiklet Günü (International World Bicycle Day, June3WorldBicycleDay) ilan edildi. Konuyla ilgili olarak Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov‘da ayrıca “Sporun geliştirilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

2016 yılından bu yana WCA (World Cycling Alliance) ve ECF (European Cyclists’ Federation) tarafından yürütülen kampanyalar ışığında ECF Genel Sekreteri Dr. Bernhard Ensink elde edilen bu kazanımı “oldukça memnuniyet verici bir karar” olarak nitelendirmekte.

Bisiklet kullanımının sosyal, ekonomik ve çevresel faydalarının yanı sıra insanları bir araya getiren bir kaynak özelliğe de sahip bir kaynak. BM tarafından verilen bu karar bisiklet kullanımının sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik etkisinin de kabulüdür. Dr. Bernhard Ensink, ECF Genel Sekreteri (Secretary General of the European Cyclists’ Federation)

WCA ve ECF, 2015 yılında BM’e sunduğu “Cycling Delivers on the Global Goals!” başlıklı dökümanda bisiklet kullanımın 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinin en az 12’siyle doğrudan ilişkiye sahip olduğunu belirtmişti.

3 Haziran (1963) aynı zamanda Nazım Hikmet’in ölümüyle de nişane bir gün. Bu vesileyle Nazım Hikmet’ten bir alıntıyı da yazıya eklemek istiyorum.

Bu dağlar ne dağları
Bizim dağlara benziyor,
Bıçak gibi boğazları, parça parça karları,
Bu dağlar ne dağları
Bizim dağlara benziyor, adamı da…
Eli ayağı, gözü kaşı var ama velosipetli
Bizimkiler velosipetsiz,
Bitli…
İsviçre Dağları, Nazım Hikmet

Aşağıda ayrıca 1890’lı yılların sonlarında, bisiklet meraklısı İstanbullu bir gencin (bazı kaynaklara göre Ahmet Tevfik Bey ve bir arkadaşı) Bursa ve çevresinde (bazı kaynaklara göre İnegöl ve Yenişehir’e kadar) yaptığı keşfe dair TRT-1’de yayınlanmış, BUBİDOSD başkanı Ertan Ayçetin ile Aydan Çelik tarafından yürütülen Velospit İle Bir Cevelan adlı programın ilk bölümünü iletiyorum.

Bisiklete dair özel anlama sahip diğer günler şöyle:
17 Eylül, World Cycling Day (WCD)
19 Nisan, Bicycle Day

* Türkmenistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olan Büyükelçi Aksoltan Ataeva, 56 ülkeden ortaklaşa düzenlenen karar taslağını Genel Kurul’a verdi.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Şehrin Doğası

Mayıs şahane bir etkinlikle başlıyor. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, Tarih Bölümü ve Harvard Üniversitesi Orta Doğu...
Önerilen Kitap
Mikroplarınızla Tanışın, Yazar: Rob Knight
Bi Tur Versene
Yazar: Aydan Çelik
Kitaba Gözat!