Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Datça: Datça – Eski Knidos

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 366

Knidos’tan sonra Knidia Çiftliği’nde misafir olduk. Yeterince dinlendikten ve çiftlikle ilgili notları derledikten sonra önce Yasemin, ardından ben çiftlikten ayrıldık. Benim planım solo olarak Hayıtbükü üzerinden önce Domuz Çukuru ve oradan da Eski Datça‘ya tersten yürümekti. Buna uygun şekilde erkenden Yazı Köy’den yola çıkıp Mesudiye yol ayrımında inerek Mesudiye’ye ve oradan da Hayıtbükü’ne geçtim. Kalan etapları da aldıktan sonra artık dönüş hazırlıkları içerisine girme vakti gelmişti. Bu nedenle Datça’da otelde kalarak dinlenmeye ve dönüş hazırlıklarını tamamlamaya karar verdim. Son kez rotaları gözden geçirirken bulunduğum noktaya yakın olan Datça – Eski Knidos arasını yürümenin hoş olacağına karar verip yola koyuldum.

Datça: Datça – Eski Knidos

Bölgedeki en kısa etaplardan biri olan Datça – Eski Knidos etabı Datça merkezinden başlayıp sahil boyunca ilerleyerek yarımadanın kuzeyinden ilerleyen ve Knidos’tan devam eden etaplarla birleşmekte ve buradan da Bodrum dahil diğer etaplarla birleşmekte.

Arada kalan bir etap olması nedeniyle hazır fırsat varken yürümek oldukça uygun oldu. Yol üzerinde çadır kurulabilecek alanlar da mevcut olduğu için en azından Datça’ya gelip çadır kurmak isteyenler için de yer önermem mümkün oldu.

Sahildeki mekanlar ve Sevgi Yolu’ndan bir süre ilerledikten sonra Burgaz Ören Yeri’ne ait tabela ve buluntuları görebilirsiniz. Etrafı tellerle çevrili olan kazı alanı ve kıyı boyunca liman, depolama yerleri gibi kalıntılara denk gelmektesiniz.

Bilgilendirme tabelasında da belirtildiği gibi hipotezlerden biri (bu hipotez 1950’li yıllarda buraları gezen E. George Bean ve J. M. Cook tarafından ortaya atılmış) Knidos’un ilk olarak Burgaz’da kurulduğu ve sonrasında Tekir’e taşındığı yönünde. Araştırma alanından sonra bir süre tarlalara paralel ilerleyip tekrar Marmaris – Datça Yolu’na bağlanan yolda etabı sonlandırıyorsunuz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Çiftlik Gezileri

Knidia Çiftliği (Knidia ecoFarm)

Karia Yolu yürüyüşünü planladığım süreçte elbette rota üzerinde ve civarındaki TaTuTa çiftlikleriyle de iletişime geçmeyi ihmal...

Önerilen Yazılar