Aktüel

Google Earth İle Rota Çizmek

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 622

Wikiloc, Lotus Map, Orux Maps uygulamalarından, bu uygulamaların öne çıkan özelliklerinden bahsettiğim yazıların ardından, yine gezi planı sürecindeki ulaşım ve güvenlik ile ilgili yardımcı araçları anlatmaya devam ediyorum. Bu yazının konusu Google Earth ile rota çizmek ve var olan rotaları detaylı bir şekilde görüntüleyebilmek. Öncelikle, Google Earth’ın kml ve kmz formatlarını desteklediğini not edeyim. Bu nedenle, Google Earth’e rota eklemek için eğer elinizdeki format gpx ise formatlar arasında dönüştürme yapmanız gerekecektir. Aynı şekilde, Google Earth üzerinde oluşturduğunuz rotayı da aktarırken bu dönüşüm işlemine gerek duymanız oldukça muhtemel. Bu anlamda, önerebileceğim kml2gpx sitesi oldukça işinize yarayacaktır.

Google Earth Rota Görüntülemek

Özellikle 3D görüntü özelliğinden faydalanarak rotayı geliştirme özelliği sayesinde rotaya dair oldukça faydalı ön bilgileri de not edebilirsiniz.

Google Earth İle Rota Çizmek

Google Earth’e dair temel bilgiye sahip olduğunuzu ve bilgisayarınızda aracın yüklü olduğunu varsayarak rota çizme aşamasını anlatmaya geçiyorum.

Uygulamayı hazır rotaları düzenlemek için de kullanabilirsiniz elbette. Uygulamanın size sunduğu yükseklik değerlerini inceleyerek belirlediğiniz alanlarda kolaylıkla düzenleme yapabilir ve bu düzenlemeleri akıllı telefonunuza (örneğin, yazının başında adı geçen uygulamalara) ve GPS cihazınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz.

Path Oluşturmak

Navigasyon alanında yer alan Cetvel (Show Ruler) ile özellikler penceresini açıyoruz. İlk aşamada karşımıza çizgi (line) seçimi aktif olarak çıkabilir. Biz, yolun şekline, eğimine uygun olarak rota oluşturacağımız için path seçimi ile devam edeceğiz.

Uzunluk değeri olarak kilometre seçimini de yapıp mouse imlecini rotanın başlamasını istediğimiz noktaya götürüp tıklıyoruz. Artık çizim sürecimiz başlamış durumda. Tıkladığınız her nokta üzerinden size mesafe değerinin de sunulacağı bu pencereyi rotayı tamamladığımızda Kayıt diyerek kapatacağız.

Kayıt işleminin ardından bize isimlendirme, ek bilgiler ekleme, renk vb. düzenlemeler yapma imkanı sunan bir diğer pencere sunulacak. Önemli olan, kayıt işleminin ardından sol menüde, Yerlerim (My Places) bölümünde rotanın görünmesi. Burada İzler (Tracks) altında rotamız çıktığında üzerine gelip mouse ile sağ tıklar ve Yükselti Profilini (Show Elevation Profile) açarsanız rotadaki iniş ve çıkışları da doğrudan değerlendirme imkanınız oluyor. Yürüyüş öncesi konaklama yapacağınız noktalarınızı ve temponuzu bu bilgiler ışığında oldukça net bir şekilde planlayabilirsiniz.

Google Earth İle Rota Görüntülemek

Oluşturduğunuz kendi rotalarınız sol bölümde yer alacaktır. Uygulamaya ekleyeceğiniz rotaları (kml ve kmz formatlı) doğrudan uygulama içerisinde açabilirsiniz. Açma işleminin ardından ilgili rota yine sol alanda Geçici Mekanlarda (Temporary Places) listelenecektir. Dilerseniz kendi alanınıza bu rotaları taşıyabilirsiniz.

Kullanımı oldukça pratik olan Google Earth‘ün elimdeki hazır rotaları görüntülemek ve kendi rotalarımı oluşturmak için ilk aklıma gelen araç olduğunu söyleyebilirim. Böylelikle, oluşturduğum rotaları bahsi geçen android uygulamalarına da aktarıp olası bir aksilikten mümkün olduğu kadar sakınmış hem de planlamayı mümkün olan en güvenli şekilde gerçekleştirmiş oluyorum. Tavsiyem, kesinlikle rota incelemelerini ihmal etmemeniz ve rota dışına mümkün olduğu kadar çıkmamaya özen göstermeniz olacaktır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Asitler, Bazlar ve Tuzlar

Günün bir çok anında, içecek ve yiyeceklerden tutun da arap sabunu, deodorant gibi sıklıkla kullandığımız temizlik ve hijyen...

Önerilen Yazılar