Çadır

Husky Falcon 2 Çift Kişilik Extreme Çadır

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 2228

Severek ve kalitesine güvenerek kullandığım çadırlarımdan biri Falcon 2. Hatta, kimi zaman özellikle çadırın özelliklerini test edebilmek adına yollara düştüğüm de olmadı değil. 2 kişinin rahatlıkla uyuyabileceği ve hatta çantalarını da çadırın içerisine sorunsuzca koyabileceği kadar geniş iç alanı, çift taraflı giriş imkanı, çadır içi cepler gibi bir çok ekstra özelliği sayesinde konforlu bir barınma alanı söz konusu. Evet, bu özellikler çadırın biraz ağır olmasına (3.6 kg) da neden olmakta. Ancak, bu ağırlık yine benzer özelliklerdeki çadırlara göre oldukça kabul edilebilir. Tavsiyem, özellikle bir kaç günlük konaklamalarda bu ve benzeri çadırları kullanmanız yönünde. Bu hem çadırınızı daha uzun yıllar kullanabilmenizi sağlayacaktır, hem de gereksiz ağırlık taşımak durumunda kalmazsınız.

Çadırın dış yapısı oldukça dayanıklı, karlıklarını kullanmayacağınız zaman toplayarak iç bölümlerde saklayabiliyorsunuz. Havalandırma alanlarını açtığınızda sıcak havalarda da dış tenteyi kaldırmadan kullanmanız mümkün. En azından, çok sıcak havalarda dahi, aksi bir durum söz konusu olmadığı için şimdiye kadar dış tenteyi çıkarma ihtiyacı hiç yaşamadım. Çadır çantası içerisinde ayrıca bir de tamir kiti bulunuyor ki özellikle kırılan bir çubuk nedeniyle çadır sorunu yaşadığım bir zamanda buradaki geçiş çubuğuna çok şey borçluyum.

Husky Falcon 2 Çift Kişilik Extreme Çadır İle İlgili Detaylar

2 adet ~4.7m ve 1 adet ~1.65m uzunluğunda 2+1 8.5 mm duralüminyum çubuklu 4 mevsim bir kubbe çadır olan Falcon 2 extreme serisi çadırlar arasında yer alıyor. Güçlendirilmiş yapısı ile dağcılık kullanımı için gayet uygun olan çadırın ağırlığı 3.2 kg, ancak kazıklar ve tamir kiti ile birlikte ağırlığı 3.6 kg‘a ulaşıyor.

2 kişinin malzemeleri ile birlikte rahatlıkla kullanabileceği, 2 adet giriş ve bagajın bulunduğu çadırın giriş bölümlerinde balkon oluşturulabilmekte. 210T Polyester Ripstop, 6,000mm. su geçirmezlik garantisi ve UV korumalı olan dış tente, 190T nylon nefes alabilir iç tente ile istediğinizde kolaylıkla ayırabileceğiniz şekilde ilişkilendirilmiş olarak sunuluyor. Ek olarak, dış tentedeki havalandırma gözlerinin altında yer alan ve iç tentenin üst kısmında kullanılan file çadır içerisindeki havanın kolaylıkla değişimini sağlıyor. Yine extreme koşullar gözetilerek 190T Polyester 10,000 mm. su geçirmezlik garantisi olan taban çengeller ile iç alandan çadır kazıklarına bağlanabiliyor.

Toplamda 45 x 17 cm (boy çap, silindir) paket boyutuna sahip çadırın boyutları (90 + 160 + 90) x 220 x 115 cm.

Tente ve taban dikişlerinin kuvvetlendirilmesinin yanı sıra, ayrıca içeriden bantlanması ile su geçirmezlik özelliğinin desteklendiği çadır, gerekli olduğunda isteğinize göre kapatılabilen kar etekleri ile oldukça çok sert koşullarda size güvenle konaklama imkanı sunmakta.

Çadırın iç bölümlerinde yer alan cepler hızlıca ulaşmak istediğiniz küçük malzemeler için oldukça kullanışlı, ayrıca tavana sabitlenen ufak file fener gibi malzemeler için de oldukça ideal bir kullanım alanı özelliği sunmakta.

Önerilen Yazı

Dış Yapı

Çadırın iç ve dış alanı birbirine ilişik olarak kurulabilmektedir. Dış tenteyi iç tenteden ayırmanın oldukça kolay olduğu bu bağlantılar ani hava değişimlerinde pratik bir şekilde dış tenteyi tekrar kurmanızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Aynı şekilde, iç ve dış tenteyi bir arada kurup kaldırabilmeniz size hızlıca hareket etme imkanı sunmaktadır.

Dış tentenin su geçirmez yapısı, kar etekleri ve fermuarı gizleyen yapısı ile sert hava koşullarında oldukça korunaklı bir yapı sunmaktadır. Kar eteklerini taş ve benzeri ağır cisimler ile sabitleyerek, köşelerde yer alan bağlantı ipleri ile sabitlemeleri yaparak kuvvetli rüzgarlarda sorun yaşamadan çadırınız içerisinde korunabilirsiniz.

Yine dış tentede bulunan zıt yönlere açılan ve cırtların dik olarak yapıştırılması ile genişleyen, fermuar ile açılıp kapatılabilen havalandırma gözleri hava değişimini oldukça etkili bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Dış tentenin iç tente ile ilişkili olarak 2 adet giriş bölümü bulunmaktadır ve bu giriş bölümlerini çadırın dışında da eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz şekilde açılı olarak konumlandırarak balkon olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bu alanlar ve kar eteklerini kullanmak istemediğiniz durumlarda bağlantı alanlarına sabitleyerek içe doğru gizleyebilirsiniz.

İç Yapı

Nefes alabilen Naylon 190T materyalin üretilmiş olan iç tentesi, polyester çadır tabanları ile oldukça dayanıklı ve ferah bir alan sunan iç tente, ön ve arka alanlardaki cepler ile de hızlıca erişmek isteyeceğiniz araç/gereçler için de pratik çözümler barındırmakta. Yine giriş alanlarında bulunan dış fermuarlar giriş alanları açılmadan çadır içerisini havalandırmanızda, çadır dışını görebilmenizde kolaylık sağlamakta.

İç tenteyi kazıklara ve dış tenteye sabitlemenizi sağlayan kancalar hızlı bir şekilde iç tenteyi sabitlemenize imkan sunmakta. Çadır dışında yer alan hava ceplerine göre ayarlanmış üst fermuarlar ile bu bölgeyi de ihtiyacınıza uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tüm dikiş alanlarına uygulanmış olan yüksek kalite çift bantlı dikiş sistemi dikiş yerlerinden su sızmasını engelleyerek, 100% su geçirmeme garantisi sunmakta.

Husky, “Extreme” ve “Outdoor” olarak iki ayrı teknik özelliği bir arada sunduğu Falcon 2 modeli ile çok özellikli bir yapı oluşturmakta ve çadır yapısının direncini bu yapı ile sağlamaktadır. Extreme serisinin ana yapısı dışta bulunan fileli tünellerden geçirilen alüminyum çubuklar ile şekillendirilmektedir. Falcon 2 modelinde ana yapıyı oluşturan 2 adet uzun (ALU 7001, Gövde: 55 cm uzunluğunda 7 parça, Uç: 41.5 cm uzunluğunda 2 parça) ve orta bölümleri şekillendiren 1 adet kısa çubuk (Gövde: 43 cm uzunluğunda 3 parça, Uç: 40.5 cm uzunluğunda 2 adet parça) olmak üzere 2+1 (8.5mm, dural pole) çubuk sistemi bulunmaktadır. Outdoor serisinde ise çadırlar içeriden plastik kancalarla (kopça) dış tentenin de bağlı olduğu alüminyum çubuklara tutturulmaktadır. Extreme ve outdoor yapısı (duralumin kaynak ve pole-trn sistemi) çok buzlu havalarda dayanıklı bir yapı sunmaktadır. Bu sistem, Husky 4 mevsim çadırların hepsinde sunulan bir standart haline gelmiştir.

Malzeme Kalitesi ve Diğer Parçalar

Çift Yönlü Fermuarlar

Fermuar seçiminde de oldukça titiz olan Husky, çadırların her bir modeli için çift yönlü fermuarlar kullanmaktadır.

Çadır içi giriş noktalarında yine çift yönlü fermuarlı olarak sunulan iki tabaka yer alır. Geniş alan naylon dış iskeleti oluştururken iç bölüm file örgü özelliği ile nefes alma kapasitesini artırma görevini üstlenir.

Bant Korumalı Kaliteli Dikişler

Husky çadırlarının dış ve iç tentelerinde dikiş alanları hem dayanıklı bir şekilde gerçekleştirilmiş hem de dikiş alanları ve eklem noktaları bantlanarak su geçirme ihtimali düşürülmüştür.

Kar Etekleri

“Extreme” serisi dört mevsim çadırlarda bulunan ve rulo halinde iç bölümlere gizlenebilen kar etekleri yağmur ve kara karşı doğal bir koruma sağlamaktadır. Kar ve yağmur sularının akışını sağlayan ve çadır zemininde birikmesini önleyen bu etekler aynı zamanda kuvvetli rüzgarlara karşı çadırın yıkılma ve uçma olasılığını da düşürmektedir.

Özellikle yoğun kar ve yağmur yağışının olduğu durumlarda çadır etrafında suyun akarak uzaklaşacağı alanlar kazıp, yüzeyden akarak çadırın zeminine ulaşacak suyu engellemeyi unutmamalısınız.

Yoğun kar yağışında karları sıkıştırıp etekler üzerine yerleştirerek, yağmur durumunda taş ve benzeri cisimler ile etekleri sabitleyerek kullanabilirsiniz.

Kar eteklerini kullanmayacağınız durumlarda, etekleri kolaylıkla iç bölümlere saklayarak sabitleyebilirsiniz.

Depolama Alanları

Çadır tavanında yer alan asma bölümü, iç alanın ön ve arkasında bulunan muhafaza cepleri ve dış tentenin giriş alanlarında bulunan balkon bölümleri ile eşyalarınızı kolaylıkla erişebileceğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

Önerilen Yazı

Havalandırma Sistemi

Çadır içindeki hava sirkülasyonunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ile oluşabilecek ter ve rutubeti dışarıya aktarmak ve özellikle sıcak yaz aylarında karşılaşılabilecek yüksek hava sıcaklığını azaltmak için çadırın dış tentenin üst alanında 2 adet fermuarlı ve cırtlı alan bulunmaktadır. Havalandırmalara ek olarak, iç tentede giriş alanları ile ilişkili olarak yer alan fermuarlı yüzeylerle havalandırma işlevi artırılabilmektedir.

RipStop Kaplama Materyali

210T Polyester malzemeden üretilen dış tente Husky çadırların tamamında kullanılan Ripstop (yırtılmaya karşı dirençli) kaplama ile artırılmış bir mekanik dayanıklılık sağlamakta. Bu malzeme doğrudan oluşabilecek hasarı azalttığı gibi ileride gerçekleşecek aşınma ve kullanıma bağlı yıpranmalarda da ürün dayanıklılığını önleyebilmektedir.

Tamir Kiti

Çanta içerisinde yer alan bir iç cepte bulunan tamir kiti karşılaşabileceğiniz aksaklıklar için oldukça önemli bir işlev görmektedir. Bu kit sayesinde çatlayan/kırılan bir direnç çubuğunu kit içerisinde yer alan boru ile tekrar iş görebilir hale getirebilir, küçük bir yırtığı yine kit içerisinde yer alan yapıştırıcı ve kendiliğinden yapışabilecek kumaş parçası ile hızlıca onarabilirsiniz.

Elbette, mümkün olan ilk uygun zamanda hasar gören direnç çubuklarını değiştirmeli, yamanan alanı tekrar kontrol edip dayanımını artırmalısınız.

Kancalar

Sert çelik kancalar çadırın düzenli ve sağlam bir şekilde kurulumu için oldukça önem teşkil etmektedirler. “Extreme” çadırların ağırlığını azaltmak için hafifleştirilmiş kancalar ilişkilendirildikleri halkalar ve iç tentenin de sabitlenmesi için oldukça önemli bir işlev görmektedir.

Çubuk Kalitesi

İlk kullanımdan itibaren orta bölümü destekleyen 5’li duraluminyum çubuk şeklini kaybediyor. Eylül ayında, Likya Yolu‘nu yürürken uzun pollerden ortadaki uç kısmına yakın bir şekilde önce çatladı ve ardından kırıldı. Kırılır kırılmaz içerisinden geçirildiği fileli tünele hasar verdi. Tamir kiti içerisindeki boru ile kalan günlerde çubuğu kullansamda bu kadar kolay bir şekilde çubuğun kırılması aklımda soru işaretleri oluşturmadı değil. Bu nednele, kış dönemi için planladığım bir kaç etkinlikte çadır ile birlikte bir de yanımda bivak bulundurarak en azından bir süre çadırın yeni pollerle birlikte nasıl bir performans sergileyeceğini test etmek istiyorum.

Saklama Çantası

Çadırın saklama çantasına ait fermuar dikişleri zamanla genişliyor bu nedenle çadırı mümkün olduğu kadar çantaya eşit olarak dağılacak şekilde toplamanız önemli, çok zorlamamanızı tavsiye ederim.

Teknik Destek

Husky‘nin Türkiye dağıtıcısı Meydan Av Malzemeleri. Teknik servis konusunda ihtiyaçlarınızı buradan sağlayacaksınız. Ellerinde çok yedek parça olmadığını bilmelisiniz. Kırılan bir çubuk nedeniyle kendilerini ziyaret ettiğimde orjinal parça yerine başka markaların uygun ebatlarındaki çubuklarından vermek istediler. Kalınlık ve uzunluk sorunu olunca Husky’nin toplamda aynı uzunlukta olan ancak birim uzunlukları farklı parçalardan oluşan bir çubuk setini aldım. Konu ile ilgili Huksy ile iletişime geçtiğimde, Husky’nin dağıtıcılara sadece öneri olarak yedek parça bulundurmalarının faydalı olacağını, ancak özellikle böyle bir istekleri olmadığını öğrendim.

Ağırlık

Tek kişinin yürüyüş rotaları ve benzeri etkinliklerde kullanması için ağır ve oldukça yer kaplayan bir çadır. Bu nedenle eğer 2 kişiyseniz ve ağırlığı kendi aranızda dağıtacaksanız kullanmanız daha uygun olacaktır. Bu tür solo etkinlikler için pek tavsiye etmiyorum. Gereksiz ağırlık ve alan israfı olacaktır. Böyle durumlar için daha küçük/hafif bir çadır ya da bivak tercih edebilirsiniz. Huksy Extreme Light ve Ultralight modellerini inceleyebilirsiniz, ama unutmayın Husky çadırlar minimum 2 kişilik olarak üretilmekteler.

Teknik Detaylar

Yapı: Çift katmanlı, zorlu hava koşullarına uygun, kubbe tipi, 2+1 çubuk sistemli
Taban: 190 T polyester, PU kaplama 10000 mm/cm2
İç Tente: Nefes alabilen 190 T Naylon
Dış Tente: UV Korumalı, 210 T polyester ripstop (yırtılmayı önleyici), PU kaplama 6000 mm/cm2
Direç Çubukları (poller): 8.5 mm çapında duraluminyum direnç çubukları
Kazık: Çelik, 20 Adet
Ağırlık: 3.4 kg.
Hacim: (90 + 160 + 90) x 220 x 115 cm

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Ürün

Therm-a-Rest NeoAir All Season (Regular) Şişme Uyku Matı

Mat seçimi, ekipmanlarım arasında en zorlu sürece sahip olduğum konu oldu. Bir çok farklı marka ve türde matın ardından neyseki bu süreç...

Önerilen Yazılar