Görsel Kaynağı: Ihlamur Kasrı
Kasırlar

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş, İstanbul

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 689

Kentin ve hareketin zorunlu kıldığı durmama haline tezat bir şekilde metropol kavramını destekleyen, vurgulayan elemanların arasında bir kaçış ve dinlenme noktası… Yeşiller içerisinde, ördeklerin keyifle gezindikleri, derin bir nefes alıp keyifle vakit geçirebileceğiniz bir kurtarılmış bölge, Ihlamur Kasırları, az bilinen diğer adıyla Hacı Hüseyin Bağları.

Hacı Hüseyin Bağları denmesinin nedeni, Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı arasında kalan (Fulya Mahallesi) bölgenin, yani Ihlamur Vadisi‘nin, 18. yy’da Tersane Eminlerinden Hacı Hüseyin Ağa‘ya ait olması. Ardından, Sultan III. Ahmed (1703-1730) döneminde bir “Hasbahçe”ye dönüştürülüyor. 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar “Hacı Hüseyin Bağları”, Sultan I. Abdülhamid (1774-1789) ve Sultan III. Selim (1789-1807) dönemlerinde vadi daha hareketli günler yaşamaya başlıyor. Ancak, en hareketli günlerini Sultan Abdülmecid‘in (1839-1861) Osmanlı tahtına geçmesinin ardından yaşayan Ihlamur Mesiresi özel olarak ilgi çekiyor. Diğer adıyla Hacı Hüseyin Bağları’nın bulunduğu bu bölgede sık sık vakit geçiren Sultan Abdülmecid’in bazı konuklarını burada ağırladığı biliniyor. Hatta, ünlü Fransız şairi Lamartine de burada konaklayanlar misafirlerden…

İstanbul’da nefes alınabilecek sayılı yeşil alanlardan biri; Ihlamur Mesiresi özellikle hafta sonları için biçilmiş kaftan.

Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı üç bölümden meydana gelen 24.724 m2‘lik alanın ortasında genişçe bir havuz, bolca ağaç ve şahane çeşmeler de oldukça göz doldurmakta. Yer yer yüksek çevre duvarları ve döküm parmaklıklarla sınırlarının belirlendiği alan içerisindeki iki yapı, yapıldıkları 1849-1855 yıllarından bu yana kimi zaman “Nüzhetiye”, kimi zaman da Ihlamur Kasırları adıyla anılmakta. Nikogos Balyan‘a yaptırılan yapılardan görkemli olan, ana yapı olarak belirtiliyor ve Merasim Köşkü olarak adlandırılıyor. Merasim Köşkü’nün ön cephesinde, dönemini yansıtan barok çizgiler taşıyan merdiven ve hareketli kabartmalarıyla oldukça dikkat çekiyor. Bir diğer yapı ise Maiyet Köşkü. Dönemin maiyeti, bazı zamanlarda da haremi tarafından kullanılıyor. Ana yapıya kıyasla daha gösterişsiz olan, köşe odaları bir orta sofaya açılan ev bu anlamda daha geleneksel bir görüntü sergiliyor.

Sultan Abdülmecit‘in ölümünün ardından Sultan Abdülaziz bu alana çok önem vermesede, ara ara alandaki açık bölgeleri horoz ve koç dövüşleri, güreş müsabakaları için kullanıyor. Ardından V. Mehmet Reşat’ın dinlenmek için sık sık buraya geldiği, İstanbul’u ziyaret eden konuklardan Bulgar ve Sırp Kralları’nı yine burada misafir ettiği belgelerde yer alıyor.

Ihlamur Kasırları’nın Merasim Köşkü bir müze-saray olarak kullanılmakta, Maiyet Köşkü ise kışlık, köşklerin çevrelerinde ve iç kısımda bulunan havuzların etrafında yazlık kafeterya hizmetleri verilmektedir. Sıklıkla düğün fotoğrafı çekimleri ile karşılaşabileceğiniz alan, özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde oldukça ilgi çekmekte. Peki, nerede bu bölge ve nasıl ulaşılır?

Ihlamur Kasrı Nerede?

Ihlamur Kasrı, İstanbul’un Beşiktaş semtinde, Yıldız ve Nişantaşı’nın bir araya geldiği bölgede yer alıyor. Abbasağa Mahallesi’nde, Ihlamurdere Caddesi üzerinde yer alan Ihlamur Kasırları’nı bulmak oldukça kolay. Ana giriş kapısı hemen cadde üzerinde olan alana ulaşım için bir çok alternatif söz konusu.

Ihlamur Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın IETT durağı olan Şair Nedim otobüs durağını tercih edebilirsiniz. Gayrettepe – Eminönü, Fulya Mahallesi- Eminönü, Dikilitaş- Eminönü, Taksim- Dikilitaş hatları bu bölgeden geçen başlıca hatlar.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

İETT İle Organik Yolculuk

Bir süredir aklımda olan bir geziyi sabahın erken saatlerinde hazırlıkları yaparak gerçekleştirmiş oldum. Esasında gezinin fikri...

Önerilen Yazılar