İstiklal Yolu (Independence Way)

İstiklal Yolu – İnebolu’dan Kastamonu’ya!

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 977

2017 planlarımdan biri, elbette mümkün olduğu kadar, Kültür Rotaları Derneği tarafından paylaşılan Kültür Rotaları‘nı solo olarak yürümek. Bu nedenle kendi kişisel rotalarımı biraz yavaştan alıyorum maalesef. İstanbul içerisinde, ilki şehir içi ve kalan sayılı yeşil alanlardan oluşan, Taksim‘den Maçka Parkı, Yıldız Parkı ve Baltalimanı Japon Bahçesi‘ne uzanan, toplamda 12.5 km olan İstanbul Rumeli Yakası rotası, bir diğeri de Anadolu Kavağı‘ndan başlayıp Poyrazköy ve Anadolufeneri üzerinden Riva‘ya ulaşarak tamamlanan 17.9 km uzunluğundaki İstanbul Anadolu Yakası rotası. Öyle görünüyor ki bu iki rotanın ardından, İstanbul sınırları içerisindeki kendi belirlediğim ve zaman içerisinde belirleyeceğim rotalardan oluşacak yürüyüşleri uzun bir süre öteleyeceğim…

Gelelim sıradaki rotaya. Üzerinde çalıştığım, planlamasını yaptığım rota: İstiklal Yolu. İçerisinde bulunduğumuz döneme oldukça uygun olacağını düşündüğüm yürüyüşle ilgili temel araştırmalara yakın zamanda başlamıştım. Bu yazıda rotaya dair derlediğim bilgileri paylaşmak istiyorum.

İstiklal Yolu Rotası

İnebolu ile Kastamonu arasında, eski kağnı yolunun kullanıldığı patikalardan oluşan, tarihin izlerini taşıyan rota Kurtuluş Savaşı‘nın en önemli gelişmelerinin gerçekleştiği, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara‘ya uzanan, Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu‘ya deniz yoluyla ulaşan cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış, toplamda 340 km’lik ana hattın bir kısmını barındırıyor. Gönlüm elbette yolun tamamını yürümekten yana. 19. yy sonlarında gönüllülerle mahkumların bir arada çalışarak oluşturdukları kağnı yolunda tam 3 yıllık bir sevkiyat süreci gerçekleştiğini, Atatürk‘ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” sözleriyle önemini vurguladığı İstiklal Yolu‘nun değeri bu nedenle benim için diğer rotalardan biraz daha farklı.

Bu ana hat üzerinde işaretlenen 105 kilometrelik rota, İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara hattının günümüzde hala belirgin izler barındıran en iyi bölümünü olan İnebolu-Kastamonu arasındaki kağnı yolundan oluşmakta. Ersizler Kanyonu, Karacehennem Boğazı ve Çuhadoruğu gibi doğal güzelliklerle bezeli rota yürüyüş ve bisiklet için oldukça uygun özelliklere sahip. Kastamonu il sınırları içerisindeki 95 km’lik bölümünün Kastamonu Valiliği tarafından işaretlendiği ve 2006 yılından beri valilik tarafından her yıl “İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü” ve 2016 itibariyle de İnebolu Belediyesi tarafından yine rotanın kendi adı olan İstiklal Yolu Yürüyüşü isimleri altında yürüyüş faaliyetlerinin gerçekleştirildiği kültür rotası, 10 km patika dışında tamamen kağnı yolu üzerinde ilerliyor.

İstiklal Yolu Yürüyüşü İçin En Uygun Zaman

Kültür Rotaları Derneği paylaşımlarında İstiklal Yolu için Nisan-Kasım ayları arası en uygun sezon olarak belirtiliyor.

Rota Kapsamında Görülesi Yerler

Karadeniz kıyısındaki, Kastamonu’ya bağlı İnebolu ilçesinden başlayan 105 kilometrelik rota, tipik Karadeniz özellikleri sergileyen köyler üzerinden Kastamonu’ya ulaşarak tamamlanmakta. En güzel bölümlerinin İkiçay Vadisi, Çuhadoruğu, Karacehennem Boğazı, Ecevithan ve ÇataltepeÖdemiş arasındaki ormanlık alan, Küre ilçesindeki Çatak Göleti ve Doğanlar Kalesi‘nin yer aldığı rota dahilinde İnebolu’nun aşı boyası ile renklenmiş eski evleri ve Kastamonu il merkezindeki tarihi konaklar da seyirlik yerler arasında.

Rotadaki Etaplar ve Önerilen Yürüyüş Planı

Planlama aşamasında, rota içeriğinde önerilen yürüyüş planı şu şekilde.

 1. 1. Gün: İnebolu-Çuhadoruğu ve Çuhadoruğu’nda köy evinde konaklama veya kamp
 2. 2. Gün: Çuhadoruğu-Küre Ayrancı Piknik Alanı ve Ayrancı’da kamp
 3. 3. Gün: Ayrancı-Ecevit Han ve Ecevit Han’da konaklama
 4. 4. Gün: Çatak Göleti’ne transfer, Çatak Göleti-Belören-Ecevit Han ve Ecevit Han’da konaklama
 5. 5. Gün: Ecevit Han-Ödemiş ve Ödemiş’de köy evinde konaklama veya kamp
 6. 6. Gün: Ödemiş-Seydiler ve Seydiler’de konaklama
 7. 7. Gün: Seydiler-Kastamonu (bir bölümü araç transferi)

İstiklal Yolu’na Dair Belirlediğim Yürüyüş Planı

Yukarıdaki rota etapları incelediğimde benim için oldukça kısa sürecek şekilde düzenleyebileceğimi gördüm. Güncel yürüyüş tempom ve ekipman ağırlıklarım üzerinden değerlendirme yaptığımda 3 gün içerisinde tamamlayabileceğimi öngördüğüm rotayla ilgili yürüyüş sonunda planlamanın da dahil olduğu bir yazı daha yayınlayacağım.

Kültür Rotaları Derneği websitesinden ayrıca detaylarına ulaşabileceğiniz rotaya İnebolu üzerinden başlamak için Kastamonu Özlem Seyahat-İnebolu ve Metro Turizm-İnebolu gibi alternatiflerle ulaşım sağlamak gerekiyor. Elbette seçimim Metro Turizm olmayacak (: Kamp dışında değerlendirilebilecek konaklama seçenekleri ise şöyle:

Kastamonu

 • Uğurlu Konakları: (0366) 2128202
 • Toprakçılar Konakları: (0366) 2121812
 • Şerife Bacı Öğretmenevi: (0366) 2146440
 • Turaş Otel: (0366) 2126730
 • Otel Mütevelli: (0366) 2122020
 • Rugancı Otel: (0366) 2149500

Küre

 • Ecevit Han: (0366) 7561077
 • Belören Tesisleri: (0366) 7512109

İnebolu

 • Şahin Tepesi Pansiyon: (0366) 8114422
 • Yakamoz Tatil Köyü: (0366) 8113100
 • Otel İonopoli: (0366) 8113755
 • Huzur Motel: (0366) 8114652
 • Otel Altunöz: (0366) 8114502
 • Otel Özlü: (0366) 8114198

Güncel planlamasını ayrıca paylaşacağın rotaya ait GPS kayıtlarını derneğin rotaya dair yayınladığı İstiklal Yolu GPS, Parkurları sayfasından indirebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıda bir kaç yıl önce televizyonda yayınlanmış, İstiklal Yolu’na dair bir belgesel kesitini paylaşmak istiyorum.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Listeler

Uygulama: Wikiloc

10 Adımda Solo Doğa Yürüyüşü İçin Gezi Planı başlıklı yazıda da bahsi geçen, ulaşım, güvenlik & haberleşme başlıkları ile...

Önerilen Yazılar