İstiklal Yolu (Independence Way)

Kültür Rotası: İstiklal Yolu Rotası ve İşaretler

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1866

İş yoğunluğu, ev ve iş lokasyonlarındaki değişiklik, tez koşturmacası, yeni projeler derken 2017 yılının ilk aylarında İstanbul sınırlarının dışına bir türlü çıkamadım. Ta ki 29 Mart, Çarşamba akşamına kadar… 2017 yılının bereketiyle başlamasının yanı sıra oldukça dolu dolu bir içeriğe de sahip olacak gibi görünüyor, hatta ufaktan çıtlatmak gerekirse evde bitki yetiştiriciliğinden yemek tariflerine sıra sıra listeler el altında sırasını bekliyor diyebilirim. Bu his üzerinden, umudum kontamine olmuş ülke gündeminin, düşüncelerin ve söylemlerin de yavaş yavaş hayatımızdan uzaklaştıklarını görmek.

Kültür Rotalarından İstiklal Yolu – İnebolu’dan Kastamonu’ya! yazımda rotaya dair biraz özet bilgi biraz da aklımdakileri derlemiş ve paylaşmıştım. Yazıda belirttiğim zaman aralığını biraz aksatsam da rotayı 30 Mart-1 Nisan arasında yürüyerek tamamladım. Rota tavsiyelerini, Şubat ayında gerçekleştirilen Şerife Bacı Tüm Şehitler İstiklal Yolu Yürüyüşü‘ne ait bilgileri ve Google Earth üzerinden yürüyüş güzergahını incelediğimde aslında İstiklal Yolu’nun 2 güne sığdırılabileceğini gördüm. Elbette bu yorumu yaparken çıkışlar, yol detayları, son performans değerleri, hava durumu, yol üzerindeki su kaynakları gibi bir çok etkeni de hesaba katmam gerekti. Yola çıkmadan önceki gün hava durumunu kontrol ettiğimde 31 Mart için yağmur ihtimali görünüyordu. Ee, yürüyüşün yapılacağı yer Karadeniz bölgesi ve rakım yüksek olunca riske girmemek gerekiyor.

İstiklal Yolu: Yürüyüş Planlanı

Normalde çadır yerine bivak, şişme matım ve kışlık uyku tulumu ile yetinmeyi düşündüğüm konaklama için ayrıca tarpımı da yanıma aldım. Çanta ağırlığım yiyeceklerle birlikte 9.4 kg olacak şekilde yola koyuldum ve yürüyüşün 2. günündeki duruma göre Seydiler’de konaklama opsiyonunu değerlendirmeyi not ettim. Aşağıda oluşturduğum zaman planını paylaşıyorum.

Tüm yürüyüşlerden önce, alışkanlık olarak ilgili rotadan sorumlu olduğunu düşündüğüm (genelde rotaya dair güncel paylaşan herhangi bir birim) bir birime bildirim mesajı iletiyorum. 16 Mart’ta rotayla ilgili güncel bir şekilde paylaştığını gördüğüm Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘ne de form üzerinden rotayı yürüyeceğimi ilettim. Diğer yandan, rotaya yakın olan TaTuTa çiftliklerini listeledim. Rotaya en yakın çiftlik olan Balabanağa Çiftliği‘ne mesaj gönderip kendilerini ziyaret etmek istediğimi belirttim.

Açıkçası daha önceki yürüyüşlerimde de benzer şekilde ilerlemiş ancak mesajlara geri dönüş almadığım için formalite olarak devam ettirme kararı almıştım. Bu defa öyle olmadı ve önce Balabanağa Çiftliği’nden, ardından da, 27 Mart’ta doğrudan Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver beyden geri dönüş aldım. Kendisiyle rotaya dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ardından da ilgili bölgelerden sorumlu Valilik ve Kaymakamlıklara yürüyüşümün bildirildiğini öğrendim. Bu arada, Ziver bey Atatürk Ve İstiklal Yolu rotası üzerinden gerçekleştirilen Kurtuluşa giden yolda İstiklal Yolu Yürüyüşü‘nün 2008 yılından beri aktif bir şekilde yürüyüş koordinatörlüğünü yapıyor. Yürüyüşüm hafta sonu tamamlanacağı ve dönüşümün de erken bir saatte gerçekleşeceği için Kastamonu’da kendisini ziyaret etmem pek mümkün görünmüyordu, Balabanağa Çiftliği’ndeki hoş tesadüfe kadar.

Planlamadaki Aksaklıklar

En son otobüs yolculuğunu İğneada, Longoz Ormanları Gezisi‘nde mecburi bir şekilde Metro Turizm ile gerçekleştirmiştim. Tabi, yolculuk boyunca felaketler ardı ardına sıralandı. Hal böyleyken Kültür Rotalarından İstiklal Yolu – İnebolu’dan Kastamonu’ya! yazımda özellikle Metro Turizm‘den uzak duracağımı belirtmiştim, büyük konuşmuşum. Kastamonu Özlem Seyahat için bir online otobüs bileti satın alma sistemi üzerinden biletimi aldım ve Esenler Otogar’a doğru yola koyuldum. 29 Mart, 23:00’da hareket eden otobüsle 30 Mart sabahı yaklaşık 08.00 civarında İnebolu’da olmayı ve iner inmez yürüyüşe başlamayı planlıyordum. Ancak, Kastamonu Otogar’da, İstanbul’dan hareket eden 10 TR 161 plakalı aracın eksik evrakları olduğu gerekçesiyle İnebolu’ya gidemeyeceği söylenerek Ankara’dan gelen Metro Turizm aracına geçmemiz istendi. Sonrası yine bilindik Metro Turizm kalitesi, planladığımdan 2.5 saat geç başlayabildiğim yürüyüş de cabası… Neyseki şahane doğa, yolda sohbet imkanımın olduğu müthiş insanlar ve dönüştü uçakla seyahat edecek olmam neticesinde tüm aksilikleri kötü birer anı olarak geçmişte bırakdım. Bir daha uzun yol otobüs yolculuğu mu? Büyük konuşmayayım ama imkanı yok!

Not

Konuyu bilet aldığım firmaya ilettim. Sağolsunlar takipçisi oldular. Firmaların türlü bahanelerle bir çok defa benzer şekillerde yolcuları madur ettikleri ortaya çıktı.

Güvenlik ve Yürüyüş Bildirimi

Rotaya dair takip ettiğim 2 kayıt oldu. Bunlardan ilki Ersin Demirel tarafından oluşturulan rota, bir diğeri de Metin Uluışık tarafından paylaşılan gps kayıtlarıydı. Bu kayıtları takip ederken diğer yandan işaretleri de gözlemleyip notlandırmak istedim. Ancak, belirttiğim gibi rota işaretleriyle ilgili epey bir problem olduğunu gördüm. Az çok böyle bir durumla karşılaşacağımı tahmin ettiğim için yürüyüş öncesi konaklayacağım noktalar ve takip edeceğim bu kayıtların yer aldığı dökümanları ilgili birimlerle paylaştım. Aşağıda örnekleri görebilirsiniz. Ülkemizde de bazı doğa sporları topluluklarının yaptığı gibi, doğada başınıza gelebilecek bir çok olaya karşı tedbir ve bilgilendirme amacıyla etkinlik/faaliyet formu doldurulur. Ben de hem yurt dışındaki örnekler, hem de bu toplulukların paylaştığı dökümanları baz alarak kendime göre bir şablon oluşturmuştum. Yürüyüşün tüm sorumluluğunu kabul ettiğimi beyan eden bu belgeyi de dosyalara dahil edip valilik, kaymakamlık ve müdürlükle paylaştım. İlerleyen zamanlarda bu dökümanlarla ilgili ayrıca bir yazı yayınlayıp dökümanları son hallerini paylaşacağım. Aşağıda şimdiki ön görüntülerini görebilirsiniz.

Hava Durumu

Genelde 3 farklı uygulama üzerinden hava durumunu kontrol ederek planlamamı yapıyorum. Bunlardan ilki web sitesi üzerinden de takip edilebilen darksky. Bir diğeriyse yine web sayfasının yanı sıra aplikasyon olarak da edinebileceğiniz wunderground. Son uygulamaysa Locus Map üzerinden widget ile anlık konumum olarak takip ettiğim Weather fonksiyonu. Yürüyüşün başlangıcında notlandırdığım hava durumu yorumlarına göre Cuma günü yağış olma ihtimali görünüyordu. Dolayısıyla hazırlıklarımı bu ihtimali gözeterek yaptım.

Malzemeler

Aşağıda yürüyüşte kullandığım ekipmanlarımdan bazılarını paylaşıyorum. Yürüyüş boyunca eksik olmayan hafif esinti nedeniyle yanınızdan polarınızı eksik etmemeniz önemli. Diğer yandan zorlu çıkışlar nedeniyle bir hayli terleyeceksiniz, bu nedenle de rüzgara fazla maruz kalmadan, korunaklı alanlarda dinlenmeniz yürüyüşün kalan zamanı için uygun olacaktır. Diğer seçenek ise yürüyeceğiniz gün sayısını artırmak olabilir. Yol üzerinde su sıkıntısı olmuyor, tek bir matara ile rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. Merkezi noktalardan geçeceğiniz için yiyecek ihtiyacınızı da buralardan karşılamanız mümkün, böylelikle çantanız bir hayli hafif olacaktır.

Rota üzerinde önceki yürüyüşlerde kamp noktası olarak belirlenen yerler mevcut, yöre sakinleri bu alanlar konusunda da sizi bilgilendireceklerdir. Diğer yandan yola yakın noktalarda çok fazla iş aracı oluyor ve epey tozlu bir yürüyüş gerçekleştirmek durumunda kalıyorsunuz. Kamp yapacağınız noktaların taş kayması ve benzeri durumlarla karşılaşmamanız için bu alanlara yakın olmamasını tavsiye ederim.

Konaklama

Konaklama için daha önceki organizasyonlarda belirlenen kamp noktalarını tercih edebilirsiniz. Ormanlık alanların giriş ve çıkışlarında da uygun bölgelere sıklıla denk geldim. Ancak yiyecek ve su ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirmelisiniz. Bir çok noktada su kaynağı olsa da buraların doğadaki diğer canlılar için de uğrak noktalar olacağını aklınızdan çıkarmayın. Küre’de Ecevit Hacı ve Seydiler’de Şehit Şerife Bacı Kültür Evi konaklama için tercih edilebilir. Ayrıca Ecevit Hanı bahçesinde de (ön alan taşlık, arka alan toprak) çadırınızı kurabilirsiniz. Bölgedeki köpekler dost canlısı ve oyun amacıyla sıklıkla size yaklaşacaklar. Tarpımın iplerini kemirmeleri ve yanıma sokulmak için gerdirme alanlarına hasar vermeleri neticesinde bivak kullanmak durumunda kalmama neden olduklarını belirtmeliyim. Seydiler’de de tarpımı kullanamadığım ve yağmur ihtimali nedeniyle bivak kullanmak da doğru olmayacağı için Kültür Evi’ni tercih ettim. Fiyatlarının gayet uygun olduğunu bilmelisiniz.

İşaretler

Abartıyor gibi olmak istemem, ancak rotanın %90’ında işaret problemi var diyebilirim. Hatta bazı noktalarda yönlendirme tabelalarında da aksilikler mevcut. Alternatif rotaları gösteren tabelaların karışması, işaretler arasındaki mesafelerin her iki yön (İnegöl’den Kastamonu’ya ya da Kastamonu’dan İnebolu’ya) için de sistem sınırının üzerinde olması, işaret hataları (dönüş, ayrım vb.), yolların toprak kayması, ağaç devrilmesi, işletme sınırları içerisinde kalması gibi nedenlerden dolayı kapanması gibi bir çok sorun mevcut. Bölgesel olarak önem gösterilen ve eldeki imkanlarla düzenlenen rota için genel bir çalışma yapılması bir gereklilik. Böyle kıymetli bir doğa ve böyle tarihi bir yol kesinlikle kıyıda köşede kalmamalı.

Rotanın Geneline Dair

Oldukça keyifli sohbetler ettiğim, şahane, misafirperver yöre sakinleriyle tanıştığım İstiklal Yolu benim için çok özel anılara sahip. Solo yürüdüğüm için oldukça ilgi çeken faaliyetimdeki güvenlik isterimki rotayı yürüyecek herkese aynı şekilde sunulsun. Rota yürüyüşçülerinin oluşturduğu ekonomiye dair ülkemizde oldukça güzel örnekler mevcut. Bu anlamda özel bir çalışma gerçekleştirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Rotanın farklı mevsimlerde çok farklı güzellikler yaşatacağından en ufak şüphem yok. Özellikle çıkışlarda karlar arasında ilerlediğim yollar az çok kış yürüyüşün zorluğunu ve güzelliğini hayal etme fırsatı sunduğu için bir gün tekrar rotayı yürümeyi çok isterim. Ancak, yollar bitmez. Rotayı yürüyeceklere keyifli seyirler dilerim.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Kültür Rotalarından: Atatürk ve İstiklal Yolu

İstiklal Mücadelesi boyunca, Anadolu’da işgale uğramamış tek bölge olan Karadeniz ve bu bölgede Anadolu’nun dışarı...

Önerilen Yazılar