Görsel Kaynağı: hdwallpaperpc
Aktüel

Kamp Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1335

2006 yılı, Eylül ayının ilk günleri, Rock’n Coke etkinliği için ilk çadırımı, matımı almıştım. Üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen o günlerde yaşadığım bir çok deneyimi asla unutamadım. Bunlardan bazıları  çadırın mevsime uygun olmayışı ve bunun yaşattığı sorunlar ile ilişkili olsa da, zeminin uygun olmaması, matın kalitesizliği, gün doğumu ile birlikte artan sıcaklığa ek, çadırın içinin havasızlığı da cabası olmuştu. Zamanla, deneyim arttıkça elbette bu sorunlar da daha az yaşanır oldu. Hala yaşanan ufak tefek sorunlar olsa da, hepsinin bir gecede yaşandığı zamanlardan gelinen nokta oldukça keyif verici.

I’ve never crawled out through a tent door and not had an incredible day.

Yukarıdaki sözün sahibi Cort Müller. Kendisini gittiği şahane mekanlara dair çadır içerisinden çektiği fotoğraflarla biliyoruz. Çadırdan çıkarak başladığı ve müthiş geçmeyen tek bir günüm bile olmadığını ileten Müller‘e katılmamak elde değil. Tabi, öncesinde bazı bilgileri temel de olsa öğrenmenizde, not etmenizde fayda var. Gelelim bu bilgilerin neler olduklarına. O halde, sırayla kamp çadırı nedir, nasıl ve neden kullanılır,  nasıl bir çadır seçmek gerekir, çadırın kurulacağı yerin seçiminde nelere dikkat edilmelidir, çadırın bakım ve temizliği nasıl yapılmalıdır başlıklarına geçelim.

Çadır Nedir?

Doğal hayatta sığınak olarak kullandığımız, ortalama bir kişinin konforlu uyku için minimumda ihtiyaç duyduğu genişlik olan 55-60 cm‘i ve üzerini sağlayan kamp malzemeleridir. Çadırlar üretildikleri malzemeye ve tasarımlarına göre çeşitlilik gösterebilirler. Bunun nedeni farklı durum ve hava şartlarına uygun olarak geliştirilen ekstra özellikleridir. Bu arada, bivak dediğimiz planlı veya plansız yapılabilen, sınırlı malzeme ile gerçekleştirilen konaklama ihtiyacında kullandığımız malzemeler de söz konusu olabiliyor, ancak bunu bir başka yazıda anlatmak daha uygun olacaktır.

Tek Katlı ve Çift Katlı Çadırlar

Çoğunlukla tek katlı ve çift katlı olarak ayrılan çadırlar üretildikleri malzemeler ve özelliklerine göre değerlendirilmelidirler. Kat ifadesine alternatif olarak tente, dış kenar, çeper veya cidar olarak da bu katmanlar ifade edilebilmektedir. Kurulu durumdaki ebadı, paket ebadı, ağırlığı, yapısı (tek ya da çift katmanlı), dış kısım, iç kısım ve taban özellikleri, çubuk kalınlıkları, su direnci, kaplama özellikleri gibi bilgiler açık bir şekilde belirtilerek satılmaktadırlar. Dış katman, çoğunlukla su geçirmeyen, nefes alabilen özelliğe sahip gore-tex, eVent, Sympatex, Omni-dry, NeoShell, OutDry ya da Dry. Q, HyVent, H2No, MemBrain gibi kumaş üretim teknolojileri ile üretilmektedirler.

Gore-tex Teknolojisi

Özellikle marketlerde, tatil yörelerinde sıklıkla görebileceğiniz tek katlı çadırlar kolay kurulumları, ekonomik oluşları ve çok yer kaplamamaları dolayısı ile tercih edilmektedirler. Temelde su geçirmeme özelliği ve pratikliği dolayısı ile tercih edilen bu çadırlarda, çadır içerisinde oluşacak su buharı dışarı çıkamayıp içeriyi ıslatacaktır. Buna ek olarak, kullanım ömrü kısa, rüzgara dayanımı düşük olan bu çadırlar, yağmurlu havalarda katmana temas olması durumunda yüzeyin dışındaki suyu iç alana geçirebilmektedirler.

Tek Katlı Çadır

Çift katlı çadırlarda, kullanım alanını çevreleyen bir iç tente bulunmaktadır. Hava değişimini sağlayan bu kumaşın dışında ise su geçirmeyen bir dış tente yer alır. Dış tente su ve rüzgarı geçirmediği gibi çadır içerisindeki havalandırma işlevine sahip gözler de barındırmaktadır. Rüzgar, kar ve yağmur suyunu engelleyen dış tente yerin birkaç santimetre üstüne kadar gelir. Alttaki ya da çadırın özelliğine göre tepede gizli olarak yerleştirilen gözler çadır içerisindeki su buharının çıkması için gereklidir. Bu ceplerin gizli olmasının nedeni doğrudan yağmur suyunu ve rüzgarın çadır içerisine girmesini önlemektir. Çift katlı çadırlarda da dış tente üzerinde biriken su dış tenteye temas olması durumunda iç alana geçebilmektedir. Bu nedenle iç tente ile dış tente arasındaki boşluğa dikkat edilmeli, tenteler gergin bir şekilde kurulmalıdır.

Çift Katlı Çadır

Özellikle yaz aylarında iç tente dış tenteden ayrı olarak kurulabilmektedir. Bazı çadırlar sabitlenmiş bir şekilde iki tenteye sahipken, ayrı ayrı kurulabilen ve kurulum sonrasında dış tentesi ayrıca çıkarılabilen çadırlar da söz konusudur. Pollerle desteklenmiş iç tentenin üzerine gergi ipleriyle sabitleştirilmiş bir dış tentenin olması çadırı daha stabil hale getireceği unutulmamalıdır. Dezavantajı ise, yağışlı havalarda çadırı kurarken ve sökerken iç tentenin ıslanabilmesidir. Özellikle güneş ışığına yoğun bir şekilde maruz kalınan noktalarda, şiddetli rüzgar söz konusu olduğu ve soğuk havalarda çadırın iki katının da kullanılması önemlidir. Kimi durumlarda ise çadırın sadece iç bölümünü kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Önce iç tentenin kurulduğu bu çadırlar daha hızlı kurulabilmektedirler.

Önce dış tentenin kurulduğu çadırlarda, dış tente kurulduktan sonra içine girilmekte ve iç tente dış tenteye asılarak sabitlenmektedir. Bu çadırların kurulumu daha zor olsa da iç tentenin ıslanma şansı çok daha düşüktür. Bazı çadırlarda iç ve dış tenteler bir aradadır ve ayırmak gerekmediğinden kurma işlemi tek seferde, kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu çadırların en önemli dezavantajı ise dış tentenin ıslak olması durumunda iç tente ile aynı yerde taşınacağı için iç tentenin de ıslanacak olmasıdır.

Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çadır seçerken çadırda kaç kişinin kalacağı, mevsim ve kamp yolculuğunun nasıl ve nereye olacağı gibi dikkat etmeniz gereken bir kaç konu bulunmaktadır. Örneğin bisiklet, motorsiklet, araba gibi araçlarla hareket edecekseniz ağırlık sizin için çok söz konusu olmayacaktır. Ancak doğa yürüyüşlerinde en başlıca konulardan biri ekipmanların ağırlığı olduğu için, bu gibi durumlarda çadırınızın hafif ve boyutunun mümkün olduğu kadar küçük olması her zaman daha avantajlıdır.

Özetle, çift katlı çadırın avantajları şunlardır:

  • Hava durumu, ağırlığın azaltılması gibi durumlara göre iç ve dış katmanların kurulması tercih edilebilir.
  • Havalandırma çift katlı çadırlarda daha kolay sağlanmaktadır. Ancak, kurulumun düzgün olmasına, havalandırma alanlarının açık kalmasına dikkat edilmelidir.

Çadırlar erime ısıları çok düşük, kolay tutuşabilen naylon bazlı kumaşlardan imal edilmektedir. Çoğunlukla tercih edilen Bu nedenle mümkün olduğu kadar alevlerden uzak, sıçramanın olmadığından emin olabileceğiniz noktalarda çadırınızı kurmaya özen göstermelisiniz. Hatta, çadır içerisinde yanıcı hiçbir şey kullanılmamaya ayrıca özen göstermenizde fayda olacaktır. Bazı durumlarda, çadır içerisinde ocak kullanmak zorundaysanız bunun gerçekten ne kadar gerekli olduğunu düşünerek hareket etmelisiniz. Bunun nedeni hem çadırın kolaylıkla tutuşma ihtimali hem de ocak tarafından üretilen karbon monoksit gazının etkilerine maruz kalmamanız gerektiğidir. Fark edilmesi oldukça zor olan bu gaz özellikle havalandırması sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyen çadırlarda ekstra bir tehlike oluşturmaktadır. Buna ek olarak, özellikle doğada besin oldukça önemli bir ihtiyaç durumundadır. Bu nedenle, çadır içerisinden etrafa yayılan yemek kokusunun civardaki vahşi hayvanlar için bir davet niteliği taşıyacağını unutmamalısınız.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Çadır

Çadır Türleri, Doğru Çadır Seçimi ve Çadır Kurulumu

Şehir hayatından uzaklaşmanın, trafik, gürültü, nedensiz bir “yetişmeye çalışma” hali derken her geçen an biraz daha...

Önerilen Yazılar