Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Bozburun: İçmeler – Amos Antik Kenti

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 489

Sabah 07.00 sularına Marmaris Otogar’a ulaşıp hemen otogarın giriş kısmında yer alan İçmeler dolmuşuyla İçmeler’e aktarma yaptım. Yaklaşık 30 dakikalık bir hareketin ardından rotaya en yakın marketin önünde inerek yiyecek ve içecek alımı gerçekleştirdim. Ara sokaklardan ilerleyerek ilk tabela ve ardından ilk işaretin olduğu duvarı geçerek Amos’a doğru ilerlemeye başladım.

İçmeler – Amos Antik Kenti

İlk dakikalardan itibaren dar patika boyunca ilerleyerek 260-280 metreye çıkıyorsunuz. Yol yorgunluğu üzerine başlangıçta yavaş ilerlemiş olsamda orman içi gölgelik alanda yürüyor olmam ve zamanla yürüyüş ritmini oturtmamla birlikte keyifli bir şekilde Turunç‘a ulaştım. Turunç çıkışında kısa bir mola verip kahvaltı yaparak ve su tazeleyerek tekrar yola koyuldum. Öğlen güneşinin sıcaklığı kendisini hissettirdiğinde tekrar 280-300 metreye doğru çıkışa geçmiştim.

Ormanlık alandan araç yoluna çıkış yaparak Amos tabelasına doğru ilerleyerek Amos Antik Kenti‘ne giriş yaptım. Kentten arta kalan kalıntılar arasında gezinerek bir süre dinlendim. Alanın hemen sol tarafından aşağı inerek denize ulaşmak ve çadır kurmak mümkün. İlk gün hedefim en azından Kumlubükü üzerinden Gerbe Kilise‘ye ulaşmak olduğu için vakit kaybetmeden tekrar yola koyuldum.

İşaretler

İçmeler – Amos Antik Kenti arasında işaretlerle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sıklıkla yaşadığım sorun dar patikalarda çantanın dallara ve dikenlere takılıyor olmasıydı. Tavsiyem mümkün olduğu kadar küçük bir çantayla yola çıkmanız yönünde. Sonraki rotalarda da benzer durumlar (hatta bazı rotalarda devrilmiş ağaçları geçecek, kayalardan atlayarak, oldukça açılı ve kaygan alanlardan inecek ve çıkacaksınız) söz konusu olacağı için hazırlıklı olmanızda fayda var. Bir diğer önerim yine bu konuyla ilişkili olarak, malzemelerinizi mümkün olduğu kadar çanta içerisinde tutmanız. Aksi durumda sürtünmeler ve takılmalar nedeniyle malzemeleriniz zarar görecektir.

Su Kaynakları

İçmeler – Amos Antik Kenti arasında yerleşim yerleri ve çeşmeler bulunmakta. Bu nedenle yiyecek ve içecek sıkıntısı çekmiyorsunuz. Yürüyüş yaptığım gün ortalama deniz suyu sıcaklığı 28 derece, nem oranı %40 ve gündüz hava sıcaklığı 30-35 derece aralığındaydı. 2 litrelik su stoğum gayet yeterli oldu. Amos Antik Kenti – Gerbe Kilise arasında oldukça kritik su sorunu yaşadım. Tavsiyem Amos ya da Kumlubük taraflarında konaklamanız yönünde. Çünkü Kumlubük sonrasında uzunca bir süre su kaynağına denk gelmeyeceksiniz ve oldukça iniş-çıkışlı bir etap geçeceksiniz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Bozburun: Amos Antik Kenti - Bayır

Karia Yolu / Bozburun: İçmeler – Amos Antik Kenti‘nde belirttiğim gibi Amos sonrasında su konusunda oldukça dikkatli olmalısınız....

Önerilen Yazılar