Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Bozburun: Selimiye – Hisarönü

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 327

Rotadan çıkarak Selimiye‘den Hisarönü‘ne farklı bir yol üzerinden, kimi zaman da otostop çekerek devam ettim. Güne başladığım saat itibariyle Taşlıca’ya akın akın giden yerli ve yabancı turistler nedeniyle Taşlıca’yı daha erken bir saatte ziyaret etmenin daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu nedenle günü Turgut‘tan Kızkumu Plajı‘na ilerleyerek sonlandırmaya karar verdim. Kızkumu Plajı gün içerisinde oldukça kalabalık olmakta, bu nedenle çadır kurmak için yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Ancak, havanın kararmasıyla birlikte uygun bir yer belirleyebilir (çadır kurabileceğiniz yerleri (ateş yakmamanız şartıyla) ayrıca paylaşacağım.) ve denize karşı konaklayabilirsiniz.

Kızkumu Plajı’na alternatif olarak Hisarönü ve sonrasında özel kamp işletmelerini de tercih etmeniz mümkün. Ancak, öncesinde arayıp yer durumunu sormanızda fayda var. Özel işletmeler sezon başında ve hatta çok daha erken zamanlardan itibaren uzun bir süre boyunca kapasitelerinin üzerinde hizmet vermek durumunda kalabiliyorlar.

  • Amos – Bayır
  • Bayır – Taşlıca
  • Taşlıca – Tola
  • Tola – Taşlıca
  • Taşlıca – Selimiye

Özetle yukarıdaki etapları doğrudan atladım ve kıyı bölgelerindeki yürüyüş süremi uzatarak ilerledim.

  • Selimiye – Şelale
  • Şelale – Hisarönü

Yukarıdaki etapları da şelaleye çıkmadan kıyı üzerinden devam ettirdim.

Kızkumu sonrasında Orhaniye’den Hisarönü’ne geçerek Bozburun Yarımadası’ndan ayrılıyorum.

Hisarönü’nden Datça Yarımadası’na dolmuşla geçebiliyorsunuz. Yaklaşık birer saatlik aralarla hareket eden dolmuşları beklemek yerine ben otostopla Datça Yarımadası’na geçmeyi tercih ettim.

Selimiye – Hisarönü’nü sürecin en başında planladığım gibi kayıt edemedim. Bir sonraki seferde rota üzerinden ilerleyerek kaydı oluşturacak ve yazıyı güncelleyeceğim.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Bozburun: Taşlıca – Selimiye

Bozburun Yarımadası‘nda bulunan Taşlıca, Amos üzerinden Bayır’a hareketle girişen ve Bozburun Yarımadası’nın en uç...

Önerilen Yazılar