Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Datça: Domuz Çukuru – Palamutbükü

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 575

Domuz Çukuru yazısında rotayı tersten yürüdüğümden bahsetmiştim. Bozburun sonrasında Datça Yarımadası’ndaki rotaya Hayıtbükü üzerinden başladık. Başladık diyorum, çünkü Datça rotasında son dakikada iletişime geçerek bir deneyimsiz arkadaşım daha yürüyüşe dahil oldu. Arkadaşımın uzun yürüyüşler konusunda deneyimi olmaması ve Domuz Çukuru’nun iki günlük yiyecek-içecek gerektirmesi nedeniyle solo olarak yürünmek üzere sona bırakmaya karar verdim.

Datça: Domuz Çukuru – Hayıtbükü

Datça Yarımadası’nın sanırım en zorlu etabı burası. Sürekli iniş-çıkış ve kayalıklardan atlamak gibi bir dizi zorluğu bir arada sunan etap sonunda Domuz Çukuru’na bağlandığı ve burada dasu kaynağı, yeme-içme mekanı olmadığı için ayrıca bir dikkat gerektiriyor. 2 günlük su ve yiyeceği Hayıtbükü’nden temin ettiğinizde çanta ağırlığınız biraz artacaktır. Bu ağırlıkla da kayalık ve dik bölgelerden yürümek biraz zorlayabilir. Ayrıca benim yürüdüğüm zamanda bir çok ağaç devrilmiş ve yolu kapatmıştı.

Engellerin etrafından geçmek uzun çanta ile bir hayli zorladığı için Domuz Çukuru’na vardığımda bir hayli yorulmuştum. Etap nazarında ayakkabıların ve batonlarımın önemini bir kez daha anlamış oldum.

Datça: Hayıtbükü – Palamutbükü

Domuz Çukuru – Hayıtbükü ve Eski Datça – Domuz Çukuru arasını sona bırakarak diğer tersten solo olarak yürüdüm. Bu nedenle ayrıca değindim. Hayıtbükü – Palamutbükü esasında Datça Yarımadası’nda yürümeye başladığımız ilk etaptı. Aşağıdaki gps kaydı ile yürüyüşün ve rotanın tamamını götüntüleyebilirsiniz. Eski Datça’dan, Knidos ya da herhangi bir ara etaptan başlamanız çok fark etmeyecektir.

Dolmuşla Datça’dan Hayıtbükü’ne ulaşıp buradan etaplara giriş yaptık. Çoğunlukla kıyı boyu ilerleyeceğiniz etapta denize girmek ve çadır kurmak için oldukça elverişli noktalarla karşılaşacaksınız. Normalde Domuz Çukuru – Palamutbükü olarak 17.5 km uzunluğunda tek etaptan oluşuyor. Ancak hem koyların keyfini çıkarmak hem de Yasemin’in yola alışması için düşük bir tempoda ilerledik ve Hayıtbükü’nden Mesudiye ve oradan da Akçabük Sahili’ne 7 km’lik yürüyüşle ulaşarak çadır kurduk.

Akçabük Sahili’ne varmadan hemen önce, Akçabük Sahili’nde ve Palamutbükü sahiline doğru bir çok çadır kurulabilecek alan mevcut. Ancak ilerledikçe kalabalığın artması nedeniyle biz daha sakin bir alanı tercih ettik.

Palamutbükü’nde bir çok yeme-içme mekanı ve market bulunuyor. Sezon süresince oldukça kalabalık olan bölgede tatil sonrası belirgin bir sakinlik hakimdi. Kalabalıkla beraber civardaki (çöp konteynırlarının etrafında vs.) çöplerde de azalma olması mutluluk vericiydi.

Aynı zamanda bu bölge dolmuş güzergahına da sahip. Datça’dan hareket eden dolmuşlar bu koylar boyunca ilerleyip Yazı Köyü’ne ulaşmakta. Dolmuş yolunu da ayrıca paylaşıyorum.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Datça: Palamutbükü – Knidos

Palamutbükü – Knidos arası çoğunlukla deniz manzarasına eşlik ederek ilerlese de kimi zaman -özellikle kayalık geçişlerde- sahip olduğu...

Önerilen Yazılar