Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Datça: Eski Datça – Domuz Çukuru

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 554

Bozburun rotasının ardından Datça’ya otostopla geçmeye karar verdim. Alternatif olarak Bozburun yönünden gelen araçlarla İçmeler ve buradan da Datça‘ya geçmek mümkün. Yaz dönemi boyunca ortalama 1 saat aralıklarla hareket eden dolmuşlarla İçmeler üzerinden bir çok civar yöne hareket edebilirsiniz. Aynı durum Bozburun ve Datça noktalarında da yine civar köylere ulaşmak istediğinizde de geçerli.

Datça Yarımadası‘nda, Eski Datça’dan başlayarak kıyı boyunca ilerleyebilir ve yarımadanın en uç kısmında yer alan Knidos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Knidos’a ayrı bir yazı içerisinde genişçe değineceğim. Gelelim rotanın başlangıcı olan Eski Datça – Domuz Çukuru etabına.

Datça: Eski Datça – Domuz Çukuru

Not: Eski Datça – Domuz Çukuru rotasını tersten yürüdüm. Ancak anlatımı Eski Datça üzerinden yapacağım.

Datça Merkez’den Eski Datça’ya dolmuşla veya yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Rota, Eski Datça girişinde yer alan çeşmeye varmadan, cadde kenarından başlıyor. Ardından ara sokaklar boyunca ilerleyip Hızırşah’a doğru harekete geçiyorsunuz. Hızırşah’a kadar yerleşim alanlarından ve araç yollarından ilerlemek durumundasınız.

Hızırşah sonrasında tekrar bir süre yerleşim yerleri arasından ilerleyip elma ağaçlarını izleyecek, piknik alanlarının olduğu yönlendirmeyi geçip dağ manzarası eşliğinde ormanlık bölgeye ulaşacaksınız. Yeni araç yolu Domuz Çukuru’na 3.5 km kala, eski araç yolu (halihazırda genişletilen) ise 1.5 km kala son buluyor. Toplamda 14.6 km’lik bu etabın son 1.5-2 km’lik kısmında yamaç aşağı iniş gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bölge bana göre doğrudan araç yolu olmaması ve genelde deniz yolu üzerinden ziyaret ediliyor olması nedeniyle biraz abartılıyor. Rota üzerinde çok daha etkileyici koylar görmeniz mümkün. Civarda herhangi bir yerleşim ve su kaynağı bulunmuyor. Özel mülk olan bu alanda bir kaç yıl evvel kamp işletmesi mevcutmuş ancak kapanmış. Şu anda alandaki tek yerleşim arazi sahibine ait. Ben bölgeye ulaştığımda arazi sahibi ve arkadaşlarının yanı sıra koya demirleyen bir de tekne vardı. Kalabalık grupların önceden haber vermesi durumunda yiyecek-içecek hazırlığı yapılabiliyormuş. Tuvalet ve duş mevcut, ancak belirttiğim gibi arazi sahibinin izniyle kullanılabilmekte. Arazi sahibi sürekli bölgede olmayabiliyor bu nedenle su ve yiyecek hazırlığını her ihtimali düşünerek yapmanız gerekiyor. Zor bir durumda kalmanız halinde size en yakın noktanın Hayıtbükü ve Datça olacağını ve bölgeye doğrudan ulaşımın olmadığını unutmayın.

Not: Yola çıktığınız ve Domuz Çukuru’na vardığınız saate bağlı olarak Domuz Çukuru’ndan Hayıtbükü’ne geçebilir ve burada yeme-içme mekanlarından faydalanabilir, bölgede çadır kurabilirsiniz. Ancak, Domuz Çukuru ile Hayıtbükü arasının sizi epeyce zorlayabileceğini belirtmeliyim.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Datça: Domuz Çukuru – Palamutbükü

Domuz Çukuru yazısında rotayı tersten yürüdüğümden bahsetmiştim. Bozburun sonrasında Datça Yarımadası’ndaki rotaya Hayıtbükü...

Önerilen Yazılar