Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu: Datça Yarımadası

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1410

Bozburun rotasındaki etaplardan sonra hızlıca Datça’ya doğru geçmeye karar verdim. Amacım mümkün olduğu kadar rota almanın yanı sıra Datça’ya dair de detaylı gözlemlerde bulunmaktı. Son bir kaç yıldır alternatif yaşam planlarına vakit ayırmaya çalışıyorum. Bunların bir kısmı da, doğrudan deneyimlenmemiş, oradan buradan derlenmiş bilgiler üzerine imgesel olarak Datça üzerineydi. Sakinlik, yeşillik, mavilik… Hal böyle olunca ve güzellikleri doğrudan deneyimlemek de bu kadar mümkünken çok vakit kaybetmek istememem oldukça normal değil mi? Bu arada uzun lafın kısası, her şey beklediğim gibiydi. Hatta, ev bakmışlığım üzerine hayal kurmuşluğum bile oldu. Tabi şimdilik çok ciddi bir kapsamda değerlendiremem ancak kendi tecrübelerim ve yarından beklentilerime göre Datça yaşayabileceğim bir kaç yerden biri diyebilirim.

Datça Rotaları

Yasemin’in de iletişime geçerek yürüyüşe katılmak istemesinin ardından planlamalarımızı 1 Eyül’de Hayıtbükü‘nden başlamak üzerine yaptık. Etapların ağırlıklı olarak koylardan oluşması ve başlarda çok fazla iniş-çıkış gerektirmemesi nedeniyle güneyden ilerleyip Knidos’a varmayı hedefledik. Oldukça geniş bir zaman aralığımızın olması nedeniyle tek günlük etapları 2 güne yaydık ve Knidos’a varmamızın ardından Knidia Çiftliği’nde geçerek süreci sonlandırdık.

Eski Datça – Domuz Çukuru

Eski Datça – Domuz Çukuru: 14.6 km (Yürünen 13.91 km)

Eski Datça‘dan başlayarak Hızırşah üzerinden ilerleyen etap çoğunlukla araç yolu üzerinden ilerlemekte. Dağlar arasındaki şahane manzaralar eşliğinde bir süre sonra eski araç yoluna geçiyor, kimi zaman ormanlık kestirme yollardan ilerliyor ve ardından, Domuz Çukuru’na 1.5 km kala bayır aşağı inişe geçiyorsunuz. Ben bu etabı tersten yani Domuz Çukuru – Eski Datça olarak aldım. İniş yerine çıkış yapmanız gerektiği için elbette daha zorlu olduğu bir gerçek. Ancak çıkış yaptığınız 250 m sonrasında neredeyse hep düz ilerlediğiniz için yorgunluğunuz tüm güne yansımıyor. Bu nedenle her iki yön için de sıkıntısız bir etap denebilir. Etap ile ilgili dikkat edilmesi gereken konu Domuz Çukuru’nda bir işletme ve su kaynağının olmaması. Bölgede yerleşik yaşayan bir arkadaş var ancak kendisine denk gelip gelemeyeceğinizin bir garantisi olmadığı için su ve yiyecek hazırlığınızı 2 günlük yapmanız uygun olacaktır. Ayrıca, Domuz Çukuru ile Hayıtbükü arası da aslında enerjinize ve varış saatinize göre aynı gün yürünebilir. Bunu durumu da seçenekler dahilinde değerlendirebilirsiniz.

Önerilen Yazı

Bana göre Domuz Çukuru doğrudan ulaşım olmaması nedeniyle abartılmış yerlerden biri. Datça’da çok daha güzel koylar olduğu aşikar. Ancak, son zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla mümkün olsa denize bile arabayla girecek bir kitle mevcut. Domuz Çukuru’na arabayla ulaşılamıyor olunması, ulaşımın yürüyerek ve deniz yolu üzerinden sağlanması bölgede işletmelerin olmaması nedeniyle bölgeye farklı bir değer atfedilmiş. Doğal olan olduğu haliyle değer gördüğünde sanırım gerçek değerlerden bahsedebiliyor olacağız.

Domuz Çukuru – Palamutbükü

Domuz Çukuru – Palamutbükü: 17.5 km (Yürünen 16.4 km)

Yazının başında da belirttiğim gibi ilk etap olarak Hayıtbükü’nden yürümeye başladık. Hayıtbükü – Domuz Çukuru arasını da sonradan ve tersten yürüyerek kayıt altına aldım. Kayıtları aşağıda iletiyorum.

Domuz Çukuru – Hayıtbükü arası bir kaç defa iniş-çıkış gerçekleştirmek durumundasınız. İnişler oldukça dik olduğu için hızlı hareket edemiyorsunuz. Çoğunlukla koylardan ilerlediğiniz bu etaptaki son çıkışın ardından Hayıtbükü’ndeki işletmelere varıyorsunuz. Burada bir çok işletme mevcut. Aynı zamanda Datça’dan araçlar da bu yol üzerinden Yazı Köy’e ulaşmaktalar.

Hayıtbükü’nden sonra Mesudiye’ye doğru ilerleceksiniz. Yine burada su kaynakları mevcut. Mesudiye’de tekrar orman içi yola geçiş yapıp iç kesimlerden Palamutbükü’ne varacaksınız.

Önerilen Yazı

Akçabük Sahili’nde araç yoluna çıkıp Palamutbükü’ne ulaşacaksınız. Çadır kurmak için bir çok uygun alan mevcut. Yine burada da işletmeler yer almakta.

Palamutbükü – Knidos

Palamutbükü – Knidos: 18.54 km (Yürünen 19.4 km)

Palamutbükü’nin sezon dolayısıyla oldukça kalabalık olması sonucu çadırlarımızı Akçabük Sahili’nde kurmaya karar verdik. Alışveriş ve ertesi sabah geçiş için Palamutbükü’ne uğrayıp buradan tekrar iç kesimlere, Yazı Mahallesi’ne doğru hareket etmeye başladık. Yazı Mahallesi’nde verdiğimiz kısa molanın ardından tekrar inişe geçip Yazıköy ve Bağlarözü Sahili’ne ulaştık. Bir sonraki konaklama noktası olarak Bağlarözü Sahili tercih ettik. Burada da işletme mevcut. Ancak, Yazı Mahallesi’nden iniş oldukça zorlayıcı. Kayalık ve dar yollar nedeniyle dikkatli oldukça dikkatli olmalısınız. Bu etap için baton ve ayakkabının kalitesinin anlaşıldığı özel etaplardan biri diyebilirim.

Bağlarözü’nden tekrar harekete geçip aynı gün Knidos’a vardık. Son gün ani bir kararla Eski Knidos – Datça etabını yürüyerek planın dışına çıkmış olsamda Knidos yürüyüşümüzün son noktasıydı denebilir. Knidos Antik Kenti‘ni ve deniz fenerini gezip gün içerisinde 1-2 kez bölgeye gelen Datça-Yazı Köy aracıyla Yazı Köy’e, Knidia ecoFarm’a doğru yola koyulduk.

Datça – Eski Knidos

Datça – Eski Knidos: 2.7 km

Datça’dan başlayıp Bozburun Ören Yeri’nde sonlanan bu etap ara etap olarak değerlendirilebilir. Datça’nın Knidos sonrasında başlayan kuzey etaplarının devamı ve Bodrum’daki etapların başlangıçlarından biri olarak değerlendirilebilecek bu etap kısalığı ve konumu nedeniyle aradan çıkarılabilecek şekilde değerlendirilebilir. Dönüş hazırlıklarına başladığım gün ara bir vakitte yürümeye başladığım etap sahil boyunca ilerleyip tarlalar arasından geçerek konutlar arasında son bulmakta.

Önerilen Yazı

Datça Yarımadası Etaplarına Dair Notlar

Rota için önerdiğim zaman aralığı Eylül – Nisan sonuna kadar. Gündüzleri oldukça keyifli olan etaplar gece oldukça rüzgarlı oluyor. İniş-çıkışlar çok yoğun olmasada biraz yorucu olacaktır. Dar geçişler ise epey canınızı sıkabilir. Özellikle kayalık bölgelerden geçişlerde bir hayli yorulacağınızın garantisini verebilirim. Bu nedenle ayakkabı ve baton konusunda ciddi olduğumu bilmelisiniz. Genel olarak yanımda en az 3 litre su bulundurdum. Datça’nın güneyindeki etaplarda su kaynakları ve yeme-içme mekanlarıyla ilgili pek sorun yaşacağınızı sanmam. Bozburun etaplarının ardından Datça’nın çok daha keyifle yürüneceğini söyleyebilirim. Eğer Karia Yolu’nu yürümek gibi bir planınız varsa kesinlikle Datça etaplarıyla başlamanızı öneririm. Eğer ilk defa uzun bir doğa yürüyüşü gerçekleştirecekseniz yürüyüşe Hayıtbükü üzerinden başlamanız uygun olacaktır.

Bozburun‘a nazaran Datça’da geceler oldukça serin ve rüzgarlı. Buradaki etaplarda yazlık uyku tulumu kullanmak durumunda kaldım. qq günlük toplam yürüyüş süresince hava hep açık olduğu için çadırın üst katmanını nadiren kullandım. Genelde gerekli durumlarda tarp germeyi tercih ettim. Bir sonraki yürüyüşte, Akyaka – Bodrum öncesinde Bozburun’daki kalan etaplar sonrasında Knidos’un kuzey etapları için şimdiden planlamalara başladım.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

IV. İstanbul Kent Sempozyumu

Kendini, türünü, çevreni, parçası olduğun topluluğu, topluluğun ilişki içerisinde olduğu alanı, alanın bürokratik olarak...

Önerilen Yazılar