Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Kaputaş Plajı’ndan Boğazcık’a

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 497

Kaputaş Plajı’nda geçirdiğimiz gecenin ardından hazırlıklarımızı yapıp yola çıkıyoruz. Sabahın erken saatlerinde plajda hareketlilik başlıyor. Özellikle kahvaltı yapmaya gelip, sonrasında denize girmek adettenmiş. Bu nedenle hummalı bir çalışma ile işletme sahipleri güne hazırlanıyorlar. Araç yolu oldukça dar olduğu için bir süre oldukça temkinli ilerliyoruz, ancak 3 kişinin ilerleyişi için pek güvenli olmadığına karar verip güvenli bir noktada otostop çekmeye karar veriyoruz.

Likya Yolu: Kaputaş Plajı – Kaş – Büyük Çakıl – Limanağzı – Çoban Plajı – Ufakdere – Boğazcık

Hareket Noktaları

Kaputaş Plajı

İrtifa: 14 metre
GPS: 36°13’43.736″ N / 29°26’49.125″ E

Kaş

İrtifa: 13 metre
GPS: 36°12’00.3″ N 29°38’28.5″ E

Büyük Çakıl

İrtifa: 14 metre
GPS: 36°11’27.4″ N 29°39’12.4″ E

Limanağzı

İrtifa: 10 metre
GPS: 36°10’23.0″ N 29°38’54.4″ E

Çoban Plajı

İrtifa: 2 metre
GPS: 36°09’13.5″ N 29°39’24.4″ E

Ufakdere

İrtifa: 8 metre
GPS: 36°09’9.518″ N / 29°40’35.458″ E

Boğazcık

İrtifa: 311 metre
GPS: 36°11’37.414″ N / 29°45’6.946″ E

İstanbul plakalı bir araç ile Kaş’a kadar hızlıca ve güvenli bir şekilde ulaşıyoruz. Burada tatilde olan arkadaşlarımıza haber verip, sahilde yer alan çay bahçesinde dinleniyoruz.

Kaputaş’ta gece boyunca uyumadığım için oldukça bitkin bir halde olmam biraz moralimi bozmuyor değil.

Likya Yolu: Kaputaş Plajı – Kaş – Büyük Çakıl – Limanağzı – Çoban Plajı – Ufakdere – Boğazcık

Öğleden sonra Kaş‘tan Büyük Çakıl ve Limanağzı etaplarını takip ederek ayrılıyoruz. Özellikle Limanağzı’na ilerleyiş oldukça dar bir patikadan gerçekleşiyor ve düşmemek için basamak şeklindeki bir kaç geçişte özellikle dikkat etmek gerekiyor. Hatta, yaklaşık 3-4 metrelik bir alanda geçişi iple yapmak durumunda kalıyorsunuz. Limanağzı’nda suyunuzu tazelememek için mola verebilirsiniz. Bir kaç dakikalık molanın ardından Çoban Plajı‘na doğru ilerliyoruz.

Bu yol boyunca denize paralel, sıra sıra derin yarıklar üzerinden ilerlemek gerekiyor. Yaklaşık 1-1.5 saatlik yürüyüşün ardından Çoban Plajı’na ulaşılıyor. Bölgeye ulaştığımızda en üzüldüğümüz nokta plajın çöplerle dolu olmasıydı. Bir süre burada dinlendikten sonra zaman planlamasının üzerinden geçip Ufakdere’ye doğru harekete geçiyoruz. Sonraki çıkışı oldukça yorucu, çalı ve dikenlerle kaplı patikaları kapsıyor. Toplamda 4-5 saatlik çıkış ve inişin ardından Ufakdere Koyu’na ulaşıyoruz. Bu bölgenin asıl adı Fakdere, ancak kaynaklarda Ufakdere olarak geçiyor. Koya ulaştığınızda burada bir işletme göreceksiniz. Tüm yürüyüş boyunca gördüğümüz en kötü hizmetle sanırım burada karşılaşıyoruz. Suyun pahalılığı, tuvaletlerin kirliliği, işletme yetkilisinin tavırları ve daha bir çok konu dolayısıyla çok vakit kaybetmeden yola devam etme kararı veriyoruz. Tempomuzu biraz artırarak işletme alanından çıkıp, toprak yoldan bir kaç saatlik bir çıkış ile hedefimiz Boğazcık. Ancak, havanın kararmasına yakın Sısla Mevki‘nde kamp kurmaya karar veriyoruz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Boğazcık - Apollonia - Aperlae - Kaleüçağız

Ufakdere‘den ayrıldıktan sonra Sısla Mevki‘nde kurduğumuz kamp nedeniyle su stoğumuz epey azalıyor. Güneşin doğuşu ile yola...

Önerilen Yazılar