Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Sarıbelen – Kalkan (Merkez) – Kaputaş Plajı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 312

Epey dinlenmiş bir şekilde Sarıbelen’den Kalkan’a doğru ilerliyoruz. Epey bir süre araç yolundan ilerlemeniz gerekiyor, ancak yokuş aşağı olduğu için pek sorun yaşamamıyorsunuz. Yol üzerinde bir kamyonetin bizi almasıyla Kalkan’a bir kaç dakikada ulaşıyor, kendimizi Kalkan’da yine denize ve güneşe bırakıyoruz. Öğleden sonra eksikliklerimizi marketlerden tamamlayıp otogara doğru hareket ediyor ve Gözde’yi beklemeye başlıyoruz.

Likya Yolu: Sarıbelen – Kalkan (Merkez) – Kaputaş Plajı

Hareket Noktaları

Sarıbelen

İrtifa: 735 metre
GPS: 36°16’1.896″ N / 29°29’13.142″ E

Kalkan (Merkez)

İrtifa: 35 metre
GPS: 36°15’48.706″ N / 29°24’38.836″ E

Kaputaş Plajı

İrtifa: 14 metre
GPS: 36°13’43.736″ N / 29°26’49.125″ E

Kaynak: Waves At The Beach In The Evening

Dalaman’dan kalkan araç yaklaşık 2 saatte Kalkan Otogar’ına ulaşıyor. Otogar’da da bir süre dinlendikten sonra Kaputaş Plajı‘na doğru ilerliyoruz. Planımız geceyi plajda geçirip ertesi gün Kaş’a doğru harekete geçmek. Ancak, Kaputaş Plajı ve sonrasındaki araç yolu oldukça dar ve kıvrımlı, bu nedenle yürürken mümkün olduğu kadar araçların sizi fark edebilecekleri mesafede yürümeli, diğer yandan da uçurum olan yol kenarına çok yaklaşmamalısınız.

Likya Yolu: Sarıbelen – Kalkan (Merkez) – Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı’nda çadır kurmak yasak, ancak bivak ve tulum kullanımı ile ilgili bir sıkıntı bulunmuyor. Burada görevli gece geç saatlere kadar Mehmet ile sohbet edip, bir süre kanyona doğru yürüyerek vakit geçiriyoruz. Kanyon’un oldukça ürpertici bir etkisi bulunuyor. Çok derinlere ilerleyebileceğiniz kanyon’un giriş kısımlarının çöplerle dolu olması ayrıca üzücü. Yine, plajda da sigara izmaritleri başta olmak üzere pek çok çöp gözümüze çarpıyor. Ayrıca, gece geç saatlerde plaja gelen ve gün ışıyana kadar denize giren aileler de ardı ardına kumsalda yerini alıyor.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Kaputaş Plajı'ndan Boğazcık'a

Kaputaş Plajı’nda geçirdiğimiz gecenin ardından hazırlıklarımızı yapıp yola çıkıyoruz. Sabahın erken saatlerinde plajda...

Önerilen Yazılar