Yazının devamı var!
Aktüel

Çevrimdışı Navigasyon Servisleri #2

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1235

Maps.me, Here, Sygic, Google Maps ve Co-pilot uygulamalarından bahsettiğim Çevrimdışı Navigasyon Servisleri #1 başlıklı yazının devamı olarak bu yazı içerisinde yine 5 adet çevrimdışı navigasyon hizmeti sunan birbirinden kullanışlı uygulamalardan bahsederek listeyi sonlandıracağım. Ayrıca, yazının sonunda yer alan tanımlar ile yazılar içerisinde bahsi geçen terimler ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Yazılar içerisinde yer alan uygulamalar ile keyifli geziler yaşayacağınızı umuyorum.

Ulmon CityMaps2Go

Ulmon CityMaps2Go

Adres: http://www.ulmon.com/#get-the-app
15 milyondan fazla kullanıcıya sahip, Android ve iOS marketlerde ücretsiz olarak yer alan CityMaps2Go çevrimdışı haritalar, gezintiler ile ilgili derlenmiş içerikler, arama ve keşif özellikleri ve özelleştirme imkanları ile oldukça kullanışlı bir seyir deneyimi sunmakta. Ulmon tarafından geliştirilen uygulama oldukça geniş bir kapsam içerisinde detaylı bir bilgilendirme ile sıklıkla kullandığınız uygulamalarınız arasında yer almaya aday.

Gaia GPS

Gaia GPS

Adres: https://www.gaiagps.com/
Diğer uygulamaların aksine özellikle outdoor etkinlikleri için kullanılabilecek Gaia GPS iOS ve Android telefonlarda kullanılabilmekte. 57,99 TL ücret ile kullanma olanağına sahip olduğunuz uygulama ayrıca kullanım tercihleri ve ek özellikler için abonelik imkanı da sunmakta. Eklenen haritaların yine web sayfaları üzerinden takip edilebildiği ve indirilebildiği Gaia GPS, GaiaPro ile geliştirilmiş bir deneyim sağlıyor. Aylık $6, yıllık $40, Takımlar için ise yıllık $120 ödemeniz gereken uygulama için ücretsiz üyelik desktop kullanımı ile sınırlı.

Maplets GPS

Maplets

Adres: http://www.mobilemaplets.com/
5,72 TL indirme fiyatı ile Android, iOS ve desktop erişimleri bulunan, desktop aramalarının uygulama içerisinde kullanılabildiği Maplets yine ağırlıklı olarak outdoor yolculuklarında işinize yarayacak uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcıların oluşturdukları haritaları indirebileceğiniz, kendi haritalarınızı yorumlarınız ile birlikte paylaşabileceğiniz uygulama ile ilgili geliştirilmesini istediğiniz özellikleri ayrıca değerlendirme için geliştirme ekibine iletebiliyorsunuz.

Navmii GPS

Navmii

Adres: http://navmii.com/
Android, iOS, Windows ve Blackberry platformlarından erişilebilen Navmii, güncel trafik bilgilendirmeleri, anlık bildirimler, 180’den fazla ülkeye ait bilgilere sorunsuz erişim imkanı, ipuçlarına ek olarak konum arama, ilgi alanı ve sürücü deneyim puanları gibi seyahati oyunlaştıran sosyal ve eğlenceli bir deneyim sunmakta. 24 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilen Navmii, yerel konum arama özelliği içerisinde TripAdvisor, Foursquare ve What3Words desteği sunmakta.

Osmand GPS

Osmand Maps

Adres: http://osmand.net/
Android, Amazon, iOS üzerinden erişilebilen uygulama sadece Android üzerinden navigasyon özelliğini erişilebilir sunuyor. Detaylı, çevrimdışı Harita görüntüleme, istediğiniz alanları favorileme, mekan isimlerinin telaffuzu ile ilgili bilgilendirme, farklı ulaşım yöntemleri için alternatif öneriler, openstreetmap ve wikipedia desteği gibi bir çok özellik barındırıyor. 19 TL ödeyerek erişebileceğinzi Osmand Maps üzerinden planlamalarınızı oluşturabilir, seyahat esnasında akıllı yönlendirmeler ile planlarınızı anlık bilgilendirmeler ve güncellemeler ile sorunsuz ve keyifli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tanımlar

#

 • Çevrimdışı: Elektronik bir cihazın herhangi bir iletişim ağına (çoğunlukla internet ağı) veri alıp göndermediği durumları belirten durumdur. Çevrimdışı durum için kullanılabilecek en basit örnek e-posta uygulamalarına düşen yeni e-postaların kısa bir bağlantı süresi içerisinde kayıt edilerek okunabilmesi ve yeni e-postaların yazılabilmesidir. İnternet erişimi bu durumda yeni e-postaların edinilmesi ve yazılan e-postaların gönderilmesi için gerekli olacaktır. Ayrıca, anlık mesajlaşma uygulamaları da benzer bir işleyişe sahiptir. Bu yazının konusunu barındıran uygulamalar ise yine örnekte olduğu gibi haritada belirli bir alanın ya da tamamının ilgili elektronik aygıta indirilerek internet erişimi olmaksızın kullanımını ifade etmektedir.
 • Navigasyon: Seyir olarak da ifade edilebilir. İşaretlenen belirli bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak için en elverişli yolu tayin etmeye, yön bulma, belirlenen rota üzerinde hareketi gerçekleştirmeyi ifade etmekte kullanılır ve bu işlemi gerçekleştiren uygulamalar navigasyon cihazı olarak tanımlanır. Genellikle ilk işaret noktası cihazın bulunduğu noktanın kendisi olarak referans alınır. İki nokta arasındaki yolun önceden belirlenmediği deniz, kara ve hava yolculuklarında kullanılmaktadır.
 • GPS: İlk kullanımı İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına dayananan sistemin tasarım amacı sinyal alıcıları ile yön bulmak, askeri planlarda, konum hesaplamalarında ve güdümlü roketlerin kontrolünde kullanılmak olsa da 1980’lerde sivil kullanıma açılması ile bilinirlik ve yaygınlık kazanmıştır. Global Positioning System’in (Küresel Konumlama Sistemi) kısaltması olan sistem herhangi engelsiz bir görüş hattında, her türlü hava koşulunda, dört veya daha fazla uydusu ile yayılan radyo sinyalleri alınıp yorumlanarak küresel ölçekte yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyonu olarak ifade edilebilir ve düzenli olarak kodlanmış bilgi yollamaktadır. Uydularla cihaz arasındaki mesafe ölçülerek Dünya üzerindeki kesin yerinin tespitini sağlamaktadır. Bu sistem, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’na ait, yörüngelerinde sürekli olarak ilerleyen uydulardan oluşur. Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen sistem, bir GPS alıcısı ile kullanılacak şekilde akıllı telefonlar ve özel olarak geliştirilmiş GPS cihazları üzerinden herkes tarafından erişilebilmektedir.
 • GPS Yön Bulma Cihazı: GPS uydularından edindiği radyo sinyallerini yorumlayarak coğrafi konumu mümkün olan en doğru şekilde hesaplayabilen bir cihazdır. Günümüzde özel cihazların yanı sıra akıllı telefonlar da bu amaçla kullanılabilmektedir.

GPS cihazları kullanım alanlarına göre isimlendirilmektedir.

 • El Tipi Gps
 • Araç Tipi GPS Navigasyon
 • Deniz Tipi Gps
 • Hava tipi Gps

GPS cihazlarının şu gibi yetenekleri var olabilir (kaynak: Wikipedia):

 • Dahili sokak haritaları, metin üzerinden veya bir grafik biçiminde insanlarca okunabilir biçimde görüntülenebilir haritalar,
 • Adım adım dönüşlü konumlandırma yol tarifleri, metin veya konuşma yoluyla bir araç ya da geminin sorumlusu olan bir insana,
 • Yol tarifi, böyle bir robot sonda olarak bağımsız bir araçta doğrudan beslenir,
 • Trafik sıkışıklığı haritaları (tarihsel ya da gerçek zamanlı veren ya da gösteren) ve önerilen öbür yönler,
 • Restoranlar, akaryakıt istasyonları ve turistik yerler gibi yakınlardaki olanaklarla ilgili bilgiler veren araçlardır.

GPS cihazının yanıtlaması mümkün olabilir:

 • Yollar veya kullanılabilir yolları,
 • Trafik sıkışıklığı ve alternatif yolları,
 • Hedefe ulaşmak için alınabilecek yol ve yollar,
 • Meşgul iseniz iyi yol almak için bazı yollar (ya şimdi ya da geçmiş),
 • Yiyecek, bankalar, oteller, akaryakıt istasyonları, havaalanları veya çıkarımların başka yerlerdeki konumu,
 • İki konum arasındaki en kısa yol,
 • Karayolu veya arka yollardaki sürücüler için farklı seçenekler.
Kaynakça nedir?
 1. Navigasyon Nedir?
 2. Navigasyon Nedir ve Ne İşe Yarar?
 3. Navigasyon cihazı nedir?
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Soda, Maden Suyu ve Gazoz Karmaşası

Gazoz ve leblebi, ayrılmaz ikili, en azından benim için. Özellikle işin ritüel boyutunda olmazsa olmaz olan, uzun bir yürüyüşün ardından...

Önerilen Yazılar