Listeler

Uygulama: Orux Maps

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 526

Rota ve gezi planı hazırlarken kullandığım Wikiloc ve Lotus Map‘e ek olarak, son uygulama Orux Maps‘ten bahsetmek istiyorum. Çoğunlukla seyir halini kayıt etmek için kullandığım, bir çok haritayı harici olarak ekleyebileceğiniz, online haritaları görüntüleyip önbelleğe alabileceğiniz, ücretsiz ve reklamsız kullanılabilen bu uygulama android market üzerinden indirilebilmekte.

Onlarda uygulama arasından kendi deneyimlerime göre bir kaç tanesini öne çıkartmak istedim. Umarım sizin için de faydalı olurlar. Rotalarınızı seyirleriniz ardından Rota Öner sayfası üzerinden benimle paylaşırsanız memnuniyetle üzerlerine konuşmak isterim. Şimdiden, keyifli seyirler.

OruxMaps Uygulaması

Orux Maps: Seyahat ve Spor Ortağınız

Bir çok formatı destekleyen (ozf2, img, mbtiles, .rmap vs.), alternatif haritalarla destekleyebileceğiniz, oluşturacağınız hesap üzerinden kayıt altına aldığınız seyirleri yedekleyebileceğiniz, yürüyüş sonunda istatistikleri paylaşabileceğiniz Orux Maps, Lotus Map ile benzer olarak tüm işlemlerini mobil uygulama üzerinden sunmakta. Kullandığım bu 3 uygulama içerisinde işlev olarak en fonksiyonel olanının Orux Maps olduğunu düşünüyorum.

Orux

Kolaylıkla harita oluşturabileceğiniz, bir çok haritayı yükleyerek kullanmaya başlayabileceğiniz, çevrimdışı haritalarda oldukça stabil gösterim yapan, seyir takibini kolaylıkla sağlayabileceğiniz, oldukça detaylı istatistikleri haritanızla birlikte paylaşabileceğiniz Orux Maps‘i kesinlikle denemelisiniz. O halde, uygulamayı övmeyi bir kenara bırakıyor ve uygulama üzerinden nasıl topografik harita oluşturabileceğinizi anlatıyorum.

OruxMaps İle Topografik Harita Oluşturma

Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Uygulamayı açtığınız ve harita kaydı almak istiyorsunuz. O halde, uygulamanın üst bölümündeki pin‘i tıklayabilirisiniz. Açılacak olan menüden Geocoding‘ı bulup seçin. Geocoding arama bölümüne haritada bulmak istediğiniz yeri yazın ve onaylayın. Arama neticesinde enlem ve boylam bilgilerinin yer aldığı sonuçları göreceksiniz. İlgili sonucu tıkladığınızda karşınıza çıkacak seçenekler arasında Haritayı Göster‘i seçip devam edelim.
Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Bu aşamada arama yaptığınız yeri haritada ortalı olarak göreceğiz. Uygulamanın üst bölümünde yer alan Harita‘yı seçin, sonrasında açılacak menüde Harita Değiştir‘i seçin. Karşımıza online ve offline olarak sekmelere ayrılmış haritalar çıkacak. Bu listede, Online > Layers > World > Topo 4umaps‘i bulup seçin. Seçimin ardından harita karşınıza çıkacak. Bu aşamada ekranı tıklayarak harita üzerinde, indirilmesi istediğiniz alanları belirleyeceksiniz. Alan belirleme işlemi ardından, seçimi onayladığınızda yükleme seçimleri ile karşılaşacaksınız.
Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Orux Maps
Yüklenmesini istediğimiz katmanları, bu yüklemenin ismini seçip indirme işlemine geçiyoruz. Seçtiğimiz katmanlara bağlı olarak yükleme aşaması biraz zaman alabilmekte. Yükleme işleminin aldından seçim yaptığımız haritayı Offline altında görebilirsiniz. İsimlendirdiğiniz haritayı seçerek yükleyebilirsiniz. Haritaya artık istediğiniz zaman erişebilir ve offline olarak kullanabilirsiniz. Yüklediğiniz haritayı ekranda görüntülediğinizde, belirlediğiniz alan dışındaki katmanlar yüklenmeyecektir.
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Google Earth İle Rota Çizmek

Wikiloc, Lotus Map, Orux Maps uygulamalarından, bu uygulamaların öne çıkan özelliklerinden bahsettiğim yazıların ardından, yine gezi planı...

Önerilen Yazılar