Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu / Datça: Palamutbükü – Knidos

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 567

Palamutbükü – Knidos arası çoğunlukla deniz manzarasına eşlik ederek ilerlese de kimi zaman -özellikle kayalık geçişlerde- sahip olduğu keyfe tezat bir ruh haline bürünmenize neden olabiliyor. Bolca yerleşim alanına denk geleceğiniz yürüyüş boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Datça: Palamutbükü – Knidos

Hayıtbükü’nden başladığımız ve günün molasını verdiğimiz Palamutbükü‘nden hareketle rota boyunca iç kesimlere doğru ilerleyip Yazı Mahallesi’ne vardık ve bir süre burada dinlendik. Yol üzerinde sıklıkla da olmasa da yeterince su kaynağı mevcut. Ek olarak mahalle kahvesine de uğrayabilirsiniz. Mola sonrasında tekrar harekete geçip inişle birlikte 14 km’lik yürüyüş sonunda Bağlarözü Sahili‘ne vardık.

Bu iniş gölgelik alan olmaması ve yamaç kenarı boyunca devam etmesi nedeniyle biraz zorlayabilir. Ancak, inişin hemen sonrasında döneminde kralların suyu olarak anılan su kaynağına ulaşarak keyifle dinlenebilirsiniz. Su kaynağının ulaştığı noktada bir yerleşim yeri bulunmakta. Oldukça misafirperver olan ev sahibiyle sohbet edip, leziz meyvelerden atıştırıp, suyun tadına bakabilir ve enerjinizi toplayarak Bağlarözü Sahili’ne doğru ilerleyebilirsiniz.

Enerjiye ihityacınız olacak, çünkü sonraki yürüyüşünüz sahil kenarında kayalıklar üzerinden devam edecek. Hatta Bağlarözü Sahili’ne varmadan 1.5 km kadar önce ip çengelinin de olduğu bir noktadan geçmek zorunda olacaksınız ki kesinlikle bu geçişte ekstra dikkatli olmanızı öneririm.

Bağlarözü Sahili’nde yeni açılan bir aile mekanı bulunmakta. Bu işletmenin sahibi aynı zamanda Yazılı’daki köy kahvesinin de sahibi. Aile üyelerinin hepsi ayrı ayrı oldukça keyifli insanlar. Sanırım Hızırşah dışında genel olarak ege insanının sevecenliğinin örneklerini gördüğümü söyleyebilirim. Mekanın hemen ilerisinde, sahil kenarında çadırlarımızı kurup mekandan yeme-içme gereksinimlerimizi karşılayıp ertesi gün Knidos’a doğru kalan 7 km’lik yol için dinlenmeye koyulduk.

Sabah erken saatlerde yola çıkıp önce iç yoldan, ardından tekrar sahile paralel ilerleyerek önce yerleşim noktalarına, ardından da araç yoluna vardık. Sonrasında Knidos manzarası eşliğinde ve Knidos’a demirlemek üzere haraket eden teknelerle birlikte ilerleyeceksiniz.

Knidos’a vardığınızda müze kartınız varsa kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Aksi durumda bilet almanız gerekecek ve işletmelerde POS cihazının olmadığını ekleyeyim. Diğer yandan gün içerisinde 2-3 defa dolmuş bölgeye uğramakta. Diğer durumlarda dolmuş şoförlerine ulaşmanız gerekiyor. Bu nedenle varış saatinize bağlı olarak müze gişesinden saatler konusunda bilgi almanız faydalı olacaktır. Knidos Antik Kenti’nde denize girebiliyorsunuz. Arkeolojik araştırmaların yapıldığı alanın uç kısmında da deniz feneri bulunuyor. 1-2 km’lik bir yürüyüşle fenere ulaşabilirsiniz. Arkeolojik sit alanı olan bölgede çadır kuramazsınız. Ancak, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden özel izinle kurulmuş bir işletme bulunmakta.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Datça: Datça - Eski Knidos

Knidos’tan sonra Knidia Çiftliği’nde misafir olduk. Yeterince dinlendikten ve çiftlikle ilgili notları derledikten sonra önce...

Önerilen Yazılar