Mekan Gezileri

Patates Kızartması Yenesi Mekanlar

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 991

Övülesi Patates başlıklı yazımda patates hakkında kısa bilgiler verip, evde ya da küçük bir bahçede nasıl patates yetiştirilebileceği üzerine bir kaç bilgi paylaşmıştım. Sıklıkla tükettiğim atıştırmalıklar arasında yer alan patatesin bir de kendi emeğinizle yetiştirildiğini düşünün… Hatta, mevsiminde sebze ve meyve tüketimi başlıklı yazı bu anlamda oldukça işinize yarayabilir. Bu yazıda da özellikle patates kızartması konusunda tercih ettiğim mekanları paylaşacağım.

Gönüllerin Birincisi: Anne Patatesi

Listenin ilk maddesi elbette Anne Eli Değimiş Patates Kızartması. Nedeni, konu her açıldığında, en lezzetli patates kızartmasını nerede yedin sorusuna çoğunlukla aynı cevabı alıyor olmam; “annemin yaptıkları üzerine tanımam”.

Patates Kızartmasında İddialı İlk 5 Mekan

Elbette, öncelikli olarak tadı damakta kalan, vay canına dedirten mekanlarla başlayacağız. İlk 5 içerisinde yer alan mekanlara gönül rahatlığı gidip sipariş olarak patates kızartması istiyorum diyebilir ve antioksidanlar yönünden çok zengin olan patlıcangiller familyasının nadide üyesi yumruları yenen bu otsu bitkiyi doyasıya tüketebilirsiniz.

Route Burger House, Beyoğlu

Katip Mustafa Çelebi, İpek Sokak No:21’de, sokağın tam köşesinde bulunan mekan standart ve elma dilim patateslere sahip. Fiyat aralığı 8-10 TL arasında değişiyor. Paket servis için minimum limit 20 TL. İşletme sahibi oldukça sevecen ve müşteri ilişkilerine önem veriyor. Çoğunlukla paket servis tercih etsem de arada sakin mekanlarında da yemenin oldukça keyifli olduğu bir gerçek. Bu arada, Route Burger House‘in patatesleri ile bile doyacağınızın garantisini verebilirim, sadece yanmamaya özen gösterin yeter.

Arby’s, Beyoğlu

Bir Cage Fries ve Curly Fries patates furyaları aldı gidiyor. Arby’s ile ünlenen patateslerin görüntü olarak oldukça ilginç olmasının yanı sıra, tat olarak da diğer patates kızartmalarından ayrılmakta. Yalnız, şubede şubeye ilgi, alakanın ve lezzetin ufak tefek farklılıklar taşıyacağını bilmekte fayda var. Aksi durumda biraz hayal kırıklığı olabiliyor. Farklı patates seçenekleride bulunan marka, boyutları küçük, orta, büyük, mega olarak sınıflandırıyor.

Shake Shack, İstinyepark Alışveriş Merkezi, Sarıyer

İstinyepark Alışveriş Merkezi’nde yer alan Shake Shake sıradan fast-food mekanlarından, zincirlerinden farklı olarak kendi kitlesine sahip mekanlar arasında yer alıyor. Patates Kızartması ve Peynir Soslu Patates Kızartması (cheddar ve amerikan peynir sosu) olmak üzere iki alternatif bulunan mekanda fiyatlar 6,5 TL ile 11,5 TL arasında değişiyor. Yukon Altın Patates ile hazırlanan kızartmalar oldukça leziz.

Bayramoğlu Döner, Kavacık

“Buraya nasıl geldim?” diye sormadım değil. Ancak, arkadaşlarımın siparişlerini vermelerinin ardından masaya getirilen başlangıçlar arasında yer alan patates kızartması tam bir sürprizdi. Domates-salatalık söğüş, biber turşusu ve yeşil biberin de ayrı ayrı tabaklarla oluşturduğu ikramlarla bile öğünü geçirebilirsiniz. Elbette, konumuz patates. Sıcak servis ettikleri (genelde başlangıçların, ikramların özensiz olduğu düşünülürse) patates kızartması kızartmaya hazır dondurucuda tutulan patateslerin çok çok ötesinde. Evet, abartmış olmazsam, adeta bir anne patatesi diyebilirim. Tabi, başlı başına bir patates kızartmasından bahsedemeyiz başlangıçlar arasında yer aldığı için ancak ayrıca sipariş olarak vermek de mümkün. Hatta, abartmış olduğumu düşünmemeniz için neredeyse dönerinden çok patateslerinden bahsedilen ekşisözlük başlığını da buraya iliştiriyorum.

Happy Moon’s Cafe, Kadıköy

Lezzet konusunda standartlarını bozmadan ilerleyebilen nadir marka mekanlardan biri Happy Moon’s Cafe. Fiyat/performans olarak diğer alternatiflerin ardında yer alan mekan menüsünde elma dilim patates, parmak patates olarak 2 farklı seçenek sunuyor. Her iki seçeneğin de 10 TL olarak hesaba yansıyacağı mekanda her iki seçenek de başlangıç olarak rahatlıkla tercih edilebilir.

Önerilesi Diğer Mekanlar

My Chef, Kadıköy

Caferağa Mahallesi, Bahariye Caddesi’ndeki My Chef, başlangıçlar içerisinden dilim ya da parmak patates olarak tercihinizi belirttiğiniz patates tava olarak kızartmaları 9 TL’ye size sunmakta. Ayrıca combo tabağı içerisinde de yer alan patates kızartmaları tamamlayıcı olarak da menüde bir çok seçenek içerisinde yer almakta.

Virginia Angus, Eminönü

5 TL’ye sipariş verebileceğiniz patates kızartması başlangıçlar arasında küçücük bir yer tutsa da, mekan burger’leri ile öne çıksa da, neredeyse her siparişte patates kızartması eşlikçi olarak sunulsa da başlı başına üzerine konuşulası bir lezzet olarak adı geçmeli diye düşünüyorum. Eminönü Uzunçarşı Caddesi’ndeki Virginia Angus‘un bir diğer şubesi de Nişantaşı, Halaskargazi Mahallesi, Valikonağı Caddesi’nde bulunuyor.

Biber Burger, Beşiktaş

Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi’nde bulunan Biber Burger kibrit patates (5 TL), patates kızartması (4.5 TL), baharatlı patates kızartması (5 TL) seçeneklerine sahip. Baharatlı olan seçenekler arasında benim favorim, bolca söyleyip keyifle yiyebileceğiniz patatesler ayrıca yan ürün olarak da siparişlerle beraber sunuluyor.

Baltazar, Kadıköy

Başlangıçlar arasında yer alan patates kızartması elbette mekanın öne çıktığı seçeneklerden biri değil. Özellikle et seçkileri ile öne çıkan Baltazar‘da yine diğer mekanlarda olduğu gibi siparişlerde yan lezzet olarak da patatese yer verilemekte. Porsiyon olarak siparişlerde pek doyurucu olmasa bile porsiyon sayısını artırarak ya da verdiğiniz siparişin yanında ekstra sipariş olarak ekleyerek patatese doyabilirsiniz.

Önerilesi Patates Kızartmaları

Bildiğiniz, denediğiniz, keyifle yediğiniz farklı mekan önerilerinizi yorum olarak ya da twitter hesabım üzerinden iletebilirsiniz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Bitki Yetiştiriciliği

Sebze: Patates

Patatese olan sevgisi dillerde yer etmiş biri olarak bu güzel, bu şahane, bu her aşa aşina lezzet ile ilgili bir kaç kelam etmesem olmazdı....
Önerilen Kitap
Mikroplarınızla Tanışın, Yazar: Rob Knight
Kitaba Gözat!