Görsel Kaynağı: Atletica Alto Lario - SkyRunning
Aktüel

Patika Koşusu Nedir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 502

Patika ile ilgili yazıya ek olarak oldukça keyifli bir spor etkinliği olan patika koşusundan bahsetmek istiyorum. Belgrad Ormanı‘nda turladığınızda ağaçlarda bir takım renkli işaretlere denk gelmiş olmanız mümkün. Bu farklı renklerdeki işaretler farklı rotaları temsil etmekteler. Dağ bisikleti ile bu rotaları alabileceğiniz gibi yürüyüş ve patika koşusu için de tercih edebilirsiniz.

Patika Koşusu

Patika koşusu, yol koşusundan farklı olarak orman içinde ve/ya dağlık/tepelik alanlarda, dar patikalarda gerçekleştirilen bir koşu çeşididir, dağ koşusu olarak da ifade edilir. Engebeli olan bu rota koşu esnasında dikkatinizin tamamını yola vermenizi zorunlu kılmaktadır. Genellikle dağlık-tepelik alanlar, orman içi geçişlerin tercih edildiği patika koşusunda eğimli alanlara da rastlanabilir. Kısa parkurlar, ultra maratonlar kapsamında farklı açılar ve mesafeler tercih edilebilir. Hatta oldukça ciddi organizasyonlar çerçevesinde 2.000 metrededen fazla bir yükseklikte ve %30’dan fazla bir eğimde koşmayı gerektiren Skyrunning rotalarından Tahtalı Run to Sky örnek gösterilebilir. Özellikle Likya (Likya Yolu Ultra Maratonu) ve Karia rotalarında, sakin bir kamp noktasında birkaç gün kalarak deneyimlemenizi öneririm. İstanbul’da ise kısa bir rota olarak bireysel koşular için Burgazada, organizasyonlar dahilinde de tercih edilen adidas Geyik Koşuları, Çekmeköy Ultra Serileri, Reebok Mudrace ve İznik Ultra-Derbent tercih edilebilir.

Patika koşularında yürüyüş rotalarındaki işaretlerin yanı sıra farklı işaretlemeler (üçgen bayraklar, renkli ve farklı materyallerden oluşan işaretler, şerit kurdeleler, ikaz şeritleri vb.) de tercih edilebilmektedir. Bu nedenle yürüyüş rotalarında da aslında koşarak ilerlemek mümkün. Diğer yandan koşu amacıyla oluşturulmuş harita ve GPS kayıtları da tercih edilmektedir. Extreme patika koşularında yol bulma becerisi de gerekli olabilmektedir. Öndeki koşucuya yakın koşulması durumunda işaretleri takip etmek koşucunun tercihidir. İlk koşucunun rotadan çıkması mümkün olabilmektedir. Sapakların olmadığı yollar dışında bir işaret noktasından bir diğer işaret noktasını görmek mümkündür. Sapaklarda ise bu işaretler daha sıklaşır.

Patika koşuları eğimin yanı sıra pek çok farklı zemin özelliğini de barındırmaktadır. Bu nedenle sabit nabız koşmak neredeyse imkansızdır. Eğimler, çukurlar, eğilme-kalkma, tırmanma ve atlamalar sebebiyle nabız sürekli yükselir ve düşer. Şehir koşularında (örn. Polonezköy ve sahil rotaları) sabit eğimler söz konusudur. Bu nedenle sabit bir tempo ile koşmak mümkündür. Ancak patika koşularu dayanıklılık ve mukavemet gerektirmektedir. Diğer yandan şehir koşularının aksine işaretlere alışma süreci, zeminin etkileri sebebiyle patika koşularında daha yavaş koşmanız normaldir.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Kültür Rotası Nedir?

YoldanÇıktım‘daki ilk yazımı 21 Temmuz 2015 yılında yayınladım. Geçen 2 yılın ardından kayıt altına aldığım rotaların...

Önerilen Yazılar