İstanbul

Sahilköy, Şile

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 381

Kadıköy, Üsküdar, Beykoz Polonezköy, Ömerli, Koçullu üzerinden Şile Yolu’nu takip ederek Şile, Sahilköy’e 2 saate yakın bir süre içerisinde varıyoruz. Üsküdar, Şemsipaşa’dan kalkan 139 numaralı Üsküdar — Şile otobüsü ile 2 saatlik bir yolculukla (62 durak) ya da 139A numaralı Üsküdar — Şile / Ağva otobüsü ile hemen hemen yine aynı durak sayısı ve sürede Şile Merkez’e varmanız mümkün. Şile Merkez’den Sahilköy’e ve belirli aralıklarla kalkan özel araçlarla da Sahilköy’e varmanız mümkün.

Yerleşim alanlarının dağınık ve mesafeli konumlandırıldığı köy meydanı ve sahile uzanan, görece daha sakin sahil yolu boyunca irilik ufaklı kulübelerle karşılaşıyorsunuz. Öğrendiğimiz kadarı ile devlet arazisi üzerine konumlandırılan bu yerleşimler alınacak kira izni ile resmiyet kazanacaklar ve bölge ziyaretçilerine özel/ücretli hizmet vermeye başlayacaklarmış. Özellikle kamp atmak için gideceklerin bu bilgi ışığında hareket etmesinde fayda var. Örneğin, bizim ziyaret ettiğimiz günün izin alınmadığı için ücretsiz, ancak gece yarısı sonrasında ise ücretli olacağını öğrendik.

Tepelik alanın özel kamp alanı ve minik kulübelerle çevrildiği, 200–300 metrelik bir kumsalın ve 100–150 metre uzunluğunda kayalık bir bölgenin bulunduğu alanda bir de kayalık alan içerisinde yer alan bir in bulunmakta. Güvercin yuvaları ve yengeçlerce zengin bu küçük alanın oldukça etkileyici olduğunu belirtmeliyim.

Ufak bir gezintinin ardından Community Kitchen’ın (Oya’nın tekrar ellerine sağlık) leziz vegan dönerleri, kekleri ve diğer malzememeler ile keyifli bir mangalı da güne iliştiriyoruz. Sahil alanına girişte yer alan küçük bakkalın da yardımı ile çaylı, kahveli (Probador Colectiva) saatlerimizi geçirip 18.00 dolaylarında dönüş için toparlanıyoruz.

B. B. Padar

Sahilköy ardından kalan 2 bölge ile İstanbul sınırları içerisinde planladığım gezileri tamamlamış olacağım. Mesafenin (süre ve durak) artması, ulaşım yollarının çeşitlenmesi dolayısı ile sonraki gezilerdeki ekipmanları da gezi notları içerisine dahil etmeye başlayacağım.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Climbing (Tırmanış)

Hacıllı Köyü Kamp ve Tırmanış Alanı, Şile

İstanbul sınırları içerisindeki son gezinin istikameti bir kaç günlük araştırma ile belirlediğimiz noktaların sonunda, Hacıllı Köyü...

Önerilen Yazılar