Aktüel

Tarp Nedir? Nasıl Kullanılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 2512

Likya Yolu yürüdüğüm en uzun yol olmasının yanı sıra, uzunluğuyla da ilişkili olarak kamplı da ilk yürüyüşümdü. Bu nedenle biraz heyecandan, biraz da güvenlik tedbirleri derken oldukça ağır bir çanta ile yürümek zorunda kalmıştım. Sonrasında, yazılarımda da paylaştığım üzere kamplı uzun yürüyüşlere ara vermeden devam ediyorum. Bu devamlılık beraberinde tecrübeyi de getirdi. Takip ettiğim yabancı bloglar, konuştuğum yerli ve yabancı yürüyüşçüler ve biraz da merakla birlikte Türkiye’de çok yaygın olmayan, ancak oldukça verimli yöntemleri de öğrenmeye başladım. Şu an sırt çantam ortalama 7 kg civarında ve ihtiyacım olan bir çok ekipman bu kiloya dahil. Evet, hafif ekipman demek daha çok para demek. Ancak, alacağınız ekipmanın seçiminde çoklu amaca yönelik sunabileceği fonksiyonları göz etmek ve/ya bazı durumlarda doğadan destek almak da oldukça şahane sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Bu anlamda son dönemde edindiğim iki ekipmandan sırayla bahsedeceğim. Bunlardan ilki Sinop’ta kullanma ilk defa kullandığım ve oldukça memnun kaldığım Marmot Alpinist Bivy ve diğeri de Robens Tarp. Gelelim, hafifliği ve amaca yönelik çözüm imkanları sunması dolayısıyla her zaman yanınızda bulunduracağınız tarp hakkında detaylara…

Bivak, Tarp, Mat

Tarp Nedir?

Tarpaulin, muşamba, branda ve tente gibi örtü/yüzey özelliği gösteren malzemelerdir. Elbette, kampçılıkta tarp kumaşının gerdirmelere dayanıklı, su geçirmeyen ve gerdirme ve sabitleme noktalarına sahip olması tercih sebebidir. Yurt dışında pek çok doğa yürüyüşçüsünün tarp kullanmasına karşın ülkemizde, yürüyüşçüler bir yana, outdoor malzemeleri satan dükkanlarda bile tarpı bilen birine rastlama ihtimaliniz oldukça düşük. Bunun nedeni tarp kullanımına dair farkındalığın olmaması olabilir, ancak bu farkındalık için en azından mağazaların buna yönelik bir adım atması da gerekirdi diye düşünüyorum. Fakat, bir kaç markayı tenzih ederek belirtmek isterim ki, ülkemizdeki mağazalar çoğunlukla satış amacı güttükleri, pazarın gelişmesine yönelik pek çalışma yürütmedikleri için de bu farkındalığın oluşmasını da pek mümkün görmüyorum. Bu anlamda, doğa yürüyüşlerinde rota ve yol işaretleri yazısında bahsi geçtiği üzere ülkemiz doğa yürüyüşü konusunda oldukça yetersiz. Temas ettiğim topluluklardan tutun da güvenlik sağlaması gereken birimlere kadar o kadar çok söylenecek laf var ki…

Peki, neden yurt dışında tarp bu kadar yaygın?

Yurt dışında, ortalama uzunluktaki rotaların dahi binlerce kilometreyi aşması, thru-hike kültürüne sahip olmaları nedeniyle taşıdıkları ağırlıklar ayrı bir değerlendirme kıstası haline gelmekte, bir kaç gram ağırlık bile hesaplanıp buna göre çözümler üretilmekte, alternatifler geliştirilmekte. Hatta, ürünlerin üzerinde buna uygun bildirimler yer almakta, sadece bu amaca yönelik ürünler geliştiren markalar pazara girmekte. Özellikle 4 mevsim ve üzeri çadırlarda karşılaşılan ağırlık problemine istinaden de tarp kullanımı bir çözüm haline gelmekte. Yazının da başında belirttiğim gibi, tarpın sağladığı birden fazla kullanım alanı bir çok ürün taşımak yerine pratik bir şekilde barınma ihtiyacını eldeki malzemelerde oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde çözebilmekte.

Tarp Çeşitleri ve Ebatları Nelerdir?

Tarplar amaca yönelik olarak bir çok farklı ebatta satılmakta. Ancak, çoğunlukla karşılaşacaklarınız kare şeklinde olan 3×3 metrelikler olacaktır. Bunun dışında 2×3 metrelik tarplar da azımsanmayacak yaygınlıktadırlar. 3×3 metre ve üzeri olanlar farklı katlama şekilleriyle fakrlı çadır biçimleri haline getirilebilmekteler. Daha küçük ebatlı tarplarsa, tarpın bir tarafı açık kalacağı için genelde rüzgar, yağmur ve güneşe kısmi olarak çözüm üretmek üzerine tercih edilmekteler.

Tarplar, genelde 2 farklı çeşit üzerinden kullanım alanı sunmakta. Yukarıda bahsi geçen, standart olarak gösterilebilecek tarpların dışında bir de daha poncho tarplar bulunmakta. Poncho tarplar, diğerlerine göre oldukça hafif özellikte olmalarının yanı sıra, adlarında da belirtildiği üzere ayrıca yağmurda koruyucu olarak kullanılabilmekteler. Giyilebilir olmaları ebatlarının da daha küçük olmasına neden olmakta elbette. Bu nedenle, çoğunlukla rüzgar, yağmur ve güneşten korunmak için, bir tarafı açık olacak şekilde değerlendirilebilmekteler. Normal tarpların gergi ve maruz kalacakları rüzgara karşı gösterecekleri dirence nazaran daha hafif doğa şartları için kullanılabilecek poncho tarpları ise bulmak elbette daha zor. Bu nedenle standart tarplardan elde edeceğiniz tecrübe ile birlikte poncho kullanımına geçmek avantajınıza olacaktır.

Tarp Aksesuarları

Öncelikle bilmenizde fayda var ki, bulunduğunuz ortama, mevsim şartlarına göre uygun ebatlardaki herhangi bir brandayı, tenteyi, kumaşı vb. kenarlarından gerdirerek değerlendirebilirsiniz.

Tarp - Sineklik

Tabi, gerdirdiğinizde ve rüzgara maruz kaldığında yırtılmaması yararınıza olacaktır. Bazı tarplar sadece köşelerinden gerdirme uçlarına, deliklere veya doğrudan iplere sahip olarak satılabilmekte. Buna ek olarak ayrıca gerdirme ipleri, gerdirme çubukları da aksesuar olarak sunulabilmekte. Ancak, eğer amaca yönelik farklı tarp kurulumlarını kullanmak isterseniz uçlar dışında kalan bölgelerde de gerdirme noktalarının olması avantaj sunacaktır. Aksi durumlarda tente kıskaçlarına (tarp clamps) ihtiyaç duyabilirsiniz. Elbette, kendiniz de uygun kumaşlar bularak ve balık gözü ekleterek kendi tarpınızı hazırlayabilirsiniz. Bu anlamda, çadır, paraşüt imalatçılarını, özellikle Eminönü’ndendeki çanta kumaşı satan dükkanları ziyaret etmenizi öneririm. Kullanacağınız bu kıskaçların gerdirme aşamasında ve şiddetli rüzgarda kırılabileceğini unutmayın.

tarp-kiskaclar-aparat

Bu kıskaçları nereden temin edebilirsiniz?

Açıkçası çok bir fikrim yok, ihtiyacım olduğu dönemde outdoor mağazalarında bulamamış, yurt dışından sipariş etmek zorunda kalmıştım. Özellikle denizcilik malzemeleri üreten yerler bir çözüm olabilir. Yat ve teknelerde kullanılan brandalarda gerdirme kıskaçlarına bir kaç defa denk gelmiştim. Boyut ve malzeme olarak farklılık gösterseler de amaca yönelik çözüm olarak değerlendirilebilecekleri de bir gerçek.

Gerdirme çubuklarını kullanmak zorunda mıyım?

Tarp satın aldığınızda, muhtemelen beraberinde size gerdirme polleri de iletilecektir. Çoğunlukla çelikten üretilen bu poller oldukça ağır olduğu için, zorunda değilseniz taşımamanızı öneririm. Bunun yerine farklı katlama yöntemlerini inceleyebilir, farklı yükseltileri değerlendirebilir, en önemli/öncelikli seçenek olarak yürüyüş batonlarınızı bu amaç için kullanabilirsiniz. Evet, evet, batonlarınızı tarp gerdirmek için kullanabilirsiniz. Böylelikle yanınızda gereksiz yük olmadığı gibi alan kullanımını da maksimuma çıkarmış olursunuz.

Tarp Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Peki, tarp kullanımının hiç dezavantajı yok mu? Bir çok ekipmanda olduğu gibi elbette tarpın özellikleri/yapısı dolayısıyla avantaj ve dezavantajlar söz konusu olmakta. Aşağıda, en azından kendi karşılaştığım durumlar üzerinden bir liste paylaşıyorum.

Tarp ve Kar

(+) ARTILAR

Hafiflik

Yazıda bir çok defa bahsi geçtiği üzere, tarp yapısı gereği çadırlara nazaran daha hafif bir özelliktedir. Ultralight olarak ifade edilen çadırların bile ortalama 1 kg olduğunu düşünürsek ve ekstra aparatları da değerlendirecek olursak, tarpın sağladığı ağırlık avantajı sizi oldukça keyiflendirecektir.

Hacim

Çadırlarda ağırlık ne kadar azalıyorsa fiyat da o derece artmakta. Ayrıca, çadır kurulumunda gerekli olan aparatları da düşünürsek hafifliğin yanı sıra bir de kapladığı alan değerlendirilmesi gereken bir diğer konu haline gelebilmekte. Tarp herhangi bir zemin (siz istemediğiniz sürece), poller (baton iş görecektir) ve ekstra katman gerekliliği oluşturmadığı için çantanızda daha az yer kaplayacaktır.

Ucuzluk

1 kg’lık normal özelliklerdeki bir tarp, muadili bir çadırdan kat ve kat daha ucuzdur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda edinebileceğiniz ekstra aksesuarları da dahil etseniz yine de bir çadır kadar fiyatı yükselmeyecektir. Bu nedenle, genel kanının aksine, ekonomik bir şekilde oldukça hafif bir ekipman derlemesi oluşturmanız çok da zor değil.

Fonksiyon

Farklı ihtiyaçlar için farklı kullanım olanakları sunan tarp ile bulunduğunuz yere en uygun katlama biçimlerini değerlendirebilirsiniz. Böylelikle yerine göre yağmurdan, rüzgardan ya da güneşten rahatlıkla korunabilir ve bu durumlar için çadır kurmak zorunda kalmazsınız. Bazı durumlarda çadırın kapladığı alan dezavantaj haline gelebilmekte. Özellikle yeterli düzlüğün bulunmadığı taşlık/kayalık bölgeler bu duruma en uygun örnek olacaktır. Şayet kaya tırmanışı ve benzeri faaliyetlerler gerçekleştiriyorsanız dar alan içerisinde mümkün olan en konforlu yerleşim sizin için en öncelikli konu haline gelebilmektedir. Böyle bir durumda tarp çadırdan daha fonksiyonel bir şekilde size ihtiyacınız olan alanı sağlayacaktır.

Ayrıca, eğer kapalı bir kurulum tercih etmezseniz, tarp kullandığınız zaman çadırdaki gibi su buharı yoğunlaşması sorunu ile de karşılaşmazsınız. Genel algının aksine, tarp kullandığınızda, yine kuruluma bağlı olarak, yağışlı olmayan havalarda çadırın aksine tarp önünde ateş yakarak ısınabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda bu çok büyük bir kolaylıktır. Unutmamanız gereken konu, tarp kullandığınızda rüzgardan ve yağmurdan korunmak için ekstra bazı önlemler almanızın da gerekli olduğudur.

Kullanım Alanı

Yine fonksiyonel özellik olarak, tarp kurulduğunda çadıra nazaran daha geniş bir alan sağlayacaktır. Hatta, tek kişilik bir çadırla aynı ebatlardaki bir tarpta rahatlıkla 2 kişi barınabilmektedir. Elbette bu durum mevsime göre farklılık gösterebilir. Unutmayın, tarp ne kadar küçülürse açıkta kalacak alan o kadar artacaktır. Böyle bir durumda tarp kuracağınız mekanı (kaya, ağaç, duvar vb.) değerlendirerek daha konforlu bir alan yaratabilir, hatta mevsimin oluşturduğu dezavantajlara da maruz kalmazsınız.

Instagram’da beni takip ediyor musun?

Etkinliklerle ilgili detaylar için beni instagram hesabımdan takip edebilirsin.

Güvenlik

Çadır içinde yemek yapmak son derece tehlikelidir. Özellikle ocak kullanımlarında, ocağın devrilmesi durumunda çadır bir kaç dakika içerisinde tamamen alev alabilmektedir. Ancak, tarp (kuruluma bağlı olarak) herhangi bir zemine sahip olmadığı için ocak devrilse de kolaylıkla alev almayacaktır. Elbette, bu ihtimal sadece gerekli olan koşullarda/zamanlarda tavsiye edilmektedir. Güvenlik konusunda yabani hayvanların yemek kokusunu takip edebileceği ihtimalini her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir.

Hız

Tarp kurmak, çadıra kıyasla ve kurmak istediğiniz şekle bağlı olarak oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle aniden bastıran yağmur ve gün arasında güneşin yoğun olduğu saat aralığında kısa bir mola vermek istediğinizde oldukça faydalı olabilmektedir. Yine, yağmur sonrasında çadırınızı kurulamak oldukça vakit alabilmektedir. Ayrıca, çadırınızı uzun bir süre kullanmak için çamurlardan da arındırmanız gerekir. Bu gibi durumlar tarp için geçerli değildir. Bu nedenle, hızlıca toparlanmak mümkün olmaktadır.

(-) EKSİLER

Böcekler ve Diğer Küçük Canlılar

Özellikle yaz aylarında sinekler büyük bir problem haline gelebilmekte. Bu gibi durumlarda eğer açıkta uyuyacaksanız tarpta konaklamak biraz can sıkıcı olabiliyor. Böyle bir durumda yanınızda ekstra önlem olarak sinek kovucu bulundurmanızı tavsiye ederim.

Böcek korkunuz varsa tarpın tamamen kapanmıyor olması sizin için dezavantaj olabilir. Bu gibi durumlara karşı, bug bivy/bug shelter/bug net olarak nitelendirilen ürünlerle önlem alabilirsiniz. Tabi, bu gibi önlemlerin ekstra ağırlık olacağını unutmamalısınız.

Diğer yandan, akrep, kemirgen, sürüngen gibi canlılarla karşılaşma ihtimaliniz çadıra nazaran biraz daha yüksek. Normal şartlarda bu canlılar insanlardan uzak durmaktalar, ancak yuvalarının yakınına tarp kurmuşsanız eğer, tarpın bir zemine ve fermuarlı giriş/çıkışa sahip olmaması bu tür canlılarla yakın olmanız anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle, tarp kurmadan önce etrafı detaylıca kontrol etmenizi, açıkta koku yayıcı besin, hijyen ürünü ve benzeri ürün bulundurmamanızı ve mümkünse bivak ve benzeri bir korunak içerisinde uyumanızı tavsiye ederim.

Yağmur/Kar

Doğru kurulmuş bir tarp bir çadır gibi sizi yağmurdan ve kardan koruyabilir. Ancak, bu durum için uygun tarp kurulum yöntemlerini bilmeli, hava şartlarına uygun ekstra gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Özellikle bir tarafı açık olarak kurulan tarplarda maruz kalabileceğiniz windchill etkisi (rüzgara maruz kaldığınızda durgun havaya nazaran soğuğun etkisini daha fazla hissedersiniz) eğer tedbir almamışsanız (uygun uyku tulumu, kalın kıyafetler vb.) canınızı oldukça sıkabilir. Ancak, uygun bir noktada (büyük bir kaya veya duvar önüne) tarpınızı kurarsanız yakacağınız ateş size ekstra bir ısınma imkanı sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda, çadır kurarken dikkat ettiğiniz nehir yatağına yakın olmamak, eğimli alanlardan uzak durmak, su akış yolu üzerinde konaklamamak, su birikintilerini önlemek adına drenaj olukları oluşturmak gibi konuları ihmal etmemelisiniz.

Güvenlik

Türkiye’de vahşi hayvan saldırıları yok denecek kadar az gerçekleşmektedir. Elbette mevsime, konaklanan yere, konaklanan yere yakın bir noktada yemek pişirilmesi, etrafa diğer canlılar için çekici olabilecek kokuların yayılması gibi konulara bağlı olarak istisnalar yaşanabilir.

Minimal Ekipman

Sonuç

Tablodan da anlayacağınız üzere, sonuç olarak tarp kullanımını önerdiğimi söyleyebilirim. Zorlu rotalarda, yoğun kar olan zamanlarda bir kaç günlük kamo kurmak gerektiğinde çadır üzerine de tarp gererek ekstra bir alan oluşturmak oldukça işe yarayabiliyor. Likya Yolu’nda karşılaştığım çadır çubuğunun kırılması gibi durumlarda da tarp ve bivak gibi ekstra önlemleri de yanınızda bulundurmanız, ağırlık eğer sorun olmayacaksa, daha keyifli bir uzun yürüyüş yaşamanız için her zaman artı olacaktır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Aktüel

Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) Nedir?

Zaman kendimi bildim bileli takıntılı olduğum bir konu. Günlük yaşantıya etkileri, insan psikolojisiyle ilişkisi, kent yaşantısının...

Önerilen Yazılar