Görsel Kaynağı: thatwassosketchy
Sinop

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Sinop

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 905

Türkiye’de doğaya dair farkındalığın yok denecek kadar az olması sıklıkla yakındığım bir konu. Farkındalığın az olması bir yana, doğal kaynakların sorumsuzca sömürülmesi, kirletilmesi, tüketilmesine ise söylenecek hiçbir söz bulamıyorum. Özellikle yerel yönetimlerin kazanç kapısı oluşturmak için yok ettiği doğanın aslında doğru değerlendirildiğinde ne kadar etkili sonuçlar oluşturduğu ile ilgili özellikle Fransa şahane bir örnek.

Doğaya dair atılan her olumlu adımın onlarca katı maalesef olumsuzluklarla çepeçevre ve rant için hiçe sayılmakta.

Son dönemde gerçekleştirilen kültür rotalarına dair çalışmalar elbette umut verici, ancak yeterli değil. Örneğin, Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı gibi örnekler de söz konusu. Bu doğa harikası sıra şelalelerin 1997 Yılında Erfelek Barajı yapımı sırasında, Devlet Su İşleri (DSİ) ekiplerince keşfedildiğini biliyor muydunuz? Kim bilir daha keşfedilmeyi bekleyen ne şahane güzelliklere sahibiz? Belkide daha nicelerini keşfedilmesi mümkün olmadan çoktan yok etmişizdir ya da yok edeceğiz… Bu ihtimaller için herhangi bir haber sitesini açmanız, bir doğa derneğinin duyurularını takip etmeniz yeterli olacaktır. Sinop‘un Erfelek ilçesinde bulunan Tatlıca Şelaleleri, toplamda 2 kilometre uzunluğunda 28 ayrı şelaleden oluşmakta.

Tatlıca Şelaleleri

Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri, Ayancık Şelaleleri ve Tatlıca Takım Şelaleleri olarak da adlandırılan, Tatlıca Köyü yakınlarındaki yer alan mevsime göre artış ve azalış gösterse de, çoğunlukla irili ufaklı 29 ayrı şelaleyi barındırmakta. Erfelek’e yaklaşık 10 km, Sinop’a ise 45 km uzaklıkta olan bölge aslen Ayancık ilçesine bağlı olsa da, yerleşim olarak Erfelek’e daha yakın olması dolayısıyla Erfelek ilçesi ile anılmaktadır.

2000 yılında Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından kontrolü Erfelek Belediyesi‘ne verilen, 31 Aralık 2014 tarihinden itibaren Sinop Milli Parklar Müdürlüğü‘ne geçen, aynı zamanda ilçede ilgili bir derneğin de kurulduğu şelaleler Karasu Deresi üzerinde yer almakta. Tırmanma ve trekking için oldukça uygun alan, toplamda 2 kilometre uzunluğunda ve 1-3 zorluk derecelerine sahip.

Şelaleler boyunca iki farklı yoldan ilerleyebilirsiniz. İlki, zor olan ve kimi yerlerde iplerle desteklenen, su içerisinden ve keskin kayalardan oluşan, şelalelerin çoğunlukla sağından ilerleyen yol. Diğeri ise, kolayla ilerleyebileceğiniz, tahta merdivenlerle düzenlenmiş ve üst şelaleye varıldığında buradaki işletmeye bağlanan yol. Özellikle civar ilçelerden gelen ziyaretçileri, bu işletme tarafından sunulan ürünler için bu yolu yürüdüklerini belirtmekteler.

Şelaleler

Erfelek Barajı‘nın arkasından itibaren başlıyan şelaleleri, suyun akış yönünün tersine doğru yürüyerek, toplam 2 saatlik bir yürüyüşle (şelale içinden) gezmeniz mümkün. 2 kilometrelik bir vadi boyunca sıralanan şelalelerden büyük olanın yarattığı göl çevresinde kamp hizmeti de verilmekte. 1600 metre alana kadar yayılan alanda orman dokusunun büyük kısmını kestane ve kayın ağaçları oluşturmakta. Ayrıca, Tema Vakfı‘nın da gerçekleştirdiği çalışmaya göre, şelalelerin yer aldığı vadi dünyanın en çok bitki çeşitliliği olan bölgeleri arasında yer alıyor.

Yukarı doğru tırmanış sırasında şelale ve göletler birbirini izliyor. Genişçe olan göletlerde yüzmek isterseniz, bu göletlerin yaz aylarında bile oldukça soğukluk olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda olacaktır.

Doğal Alan

Batı Karadeniz’in nemli ortamında yetişen sık çalılar ve sarmaşık bitkileri arasında yer alan patika, özellikle sonbahar aylarında bir çok rengi bir arada görme imkanı sunuyor. 1. dereceden doğal sit alanı ve tabiat parkı ilan edilen bölgeye kara yolu çalışmaları ile daha kolay bir şekilde ulaşım sağlanması için çalışmalar yürütülmekte.

Belediye, bölgeye ulaşımın rahatlatılması ve kolaylaştırılmasıyla birlikte daha fazla ziyaret sağlanacağından emin, bölgeye dair paylaşılan veriler de bunu destekler nitelikte. Ancak, en azından yürüyüş yaptığım zaman aralığında bölgede bulunan ziyaretçilerin çoğunlukla mangalcılardan oluşmuş olması, yoğun mangal dumanı ve şelaleler boyunca dağılan çöplerin (özellikle başlangıç noktası tam bir felaketti) kalabalıktan ziyade bilinçli ziyaretçilere yönelik bir çalışmanın gerçekleştirilmesinin şart olduğunu göstermekte. Yazının başında da belirttiğim gibi, farkındalık ve doğa bilinci olmadan yürüyülen çalışmalar faydadan çok zarar getirmekte, haliyle, bilinçsizce atılan her adım doğaya değil, ticari amaçlara hizmet etmekte.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir?

Sinop’a 45 km, Erfelek ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan şelalelere ulaşım için, Sinop merkezden yarım saat arayla hareket eden dolmuşlarla Erfelek ilçesine, oradan da yine aynı sıklıkla gerçekleştirilen dolmuş seferleriyle şelalelere ulaşmak mümkün.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Cycling (Bisiklet)

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş, İstanbul

Kentin ve hareketin zorunlu kıldığı durmama haline tezat bir şekilde metropol kavramını destekleyen, vurgulayan elemanların arasında bir...

Önerilen Yazılar