Görsel Kaynağı: Thermarest NeoAir All Season Review, embersurvival
Uyku Matı

Therm-a-Rest NeoAir All Season (Regular) Şişme Uyku Matı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1270

Mat seçimi, ekipmanlarım arasında en zorlu sürece sahip olduğum konu oldu. Bir çok farklı marka ve türde matın ardından neyseki bu süreç çok daha uzamadan ihtiyacım olan doğru mata ulaşabildim. Bu zorlu sürecin nedeni, elbette bir çok değişkeni aynı anda değerlendiriyor olmamdı. Oldukça kaliteli matlar sayesinde mışıl mışıl uyuduğum kampları inkar edemem. Ancak, günün sonunda matın boyutu, kapladığı alan, yalıtımının yanı sıra ağırlığı da benim için oldukça önemli bir kriter haline gelince güzel bir uyku yetmez oldu. İyi bir yalıtıma sahip olsun, çok az yer kaplasın, bir de çok hafif olsun dediğiniz aşamada da maalesef buna uygun bir bütçeye de sahip olmanız bir zorunluluk. Tüm bu süreç içerisinde takip ettiğim incelemeler, kıyaslamalar ve doğrudan edindiğim deneyimler neticesinde Therm-a-Rest NeoAir All Season ile kesişti. Bu süreç içerisinde listemde yer alan diğer seçeneklerde şöyleydi: Therm-a-Rest NeoAir Xtherm, Sea To Summit Comfort Plus Insulated ve Therm-A-Rest Z Lite Sol. Son karar artık bütçenin sınırına bağlı olduğu için kararımı NeoAir All Season‘dan yana kullandım. Şu bir gerçekki bu karardan şimdiye kadar hiç pişman olmadım, görünen o ki daha uzun bir zaman daha böyle bir ihtimal söz konusu olmayacak.

Therm-a-Rest NeoAir All Season

Cascade Designs marka portföyü içerisinde yer alan Term-a-Rest kalite konusunda şüphe duyulmayacak ürünlere sahip bir mat markası. Bu arada MSR‘de yine Cascade Designs markalarından biri.

NeoAir All Season, Z Lite Sol‘dan sonra yine Therm-A-Rest‘e olan güvenimle karar verdiğim, mattresses (yatak, şilte) olarak nitelendirilen 540 gram ağırlığa sahip bir şişme mat. Z Lite Sol‘in hafifliği her ne kadar daha cazip olsada kapladığı alan bir süre sonra can sıkıcı bir sorun haline gelebiliyor. Şimdi göze alabileceğim bir ağırlık farkına çantamda oldukça az yer kaplayan, şişirmesi ve söndürmesi oldukça kolay ve tüm bunların yanı sıra ısı yalıtımı harika olan bir mata sahibim. Şimdiye kadar hiç patlamayan hatta bunun pek de mümkün olmayacağını düşündüğüm NeoAir All Season neredeyse her faaliyette yanımda. Unutmadan, Therm-A-Rest Z Lite Sol kesinlikle yine favorilerim arasında. Özellikle hiking ve uzun süre uyumayacağım 1-2 günlük trekking faaliyetlerinde kullandığım Z Lite Sol 283 gr. (S) ağırlığında ve şişirme gereksinimi yok. Yakın bölgelerdeki yürüyüşlerde şişme matın yıpranmasını pek istemediğim için yine bu matı kullanmak önceliğim. Diğer yandan, rakımı yüksek faaliyetlerde de ekstra yalıtım amacıyla da bu matı Therm-a-Rest NeoAir All Season ile birlikte kullanabilirsiniz.

Therm-a-Rest NeoAir All Season Neden Bu Kadar Özel?

Hafif, Yalıtımı Yüksek ve Dayanımı Yüksek Bir Uyku Matı

Benim için en öncelikli konu hafiflik ve dayanıklılık. Oldukça hafif matları deneme imkanım oldu ve gözlemlediğim şu ki, bu ürünlerin ya yalıtımları istenen seviyede değil ya da dayanıklılıkları. Özellikle uzun yürüyüşlere düzgün bir uyku çekmemişseniz ertesi günün sabahı gerçekten yürüyecek motivasyonu sağlayabilmeniz oldukça zor olabiliyor ve her gün bir gün önceki yorgunluğun üzerine binerek bir kaç gün sonunda dayanılmaz sırt ve baş ağrılarına neden olabiliyor. Hal böyleyken, rahat bir uyku çekmek için belirli bir kalite çizgisi ve yalıtım seviyesi olmazsa olmaz hale geliyor. Edindiğim günden beri kısa yürüyüşler dışında yanımdan eksik etmediğim Therm-a-Rest NeoAir All Season tüm bu ihtiyaçlarıma tam bir çözüm oldu. Oldukça hafif, dayanıklı ve pratik bir şekilde hızlıca şişirilebilen NeoAir All Season çantamın içerisinde neredeyse suluğum kadar yer kaplıyor.

Kullanılan Triangular Core Matrix™ teknolojisi sayesinde yüzlerce hava hücresi (insulating cells) ve çoklu ThermaCapture katmanlar sayesinde ısı yalıtımı oldukça güçlü bir şekilde gerçekleşmektedir. 4.9 R-değerine (R-value, yalıtım malzemesinin ısı direncini temsil eder, ısı kaybına direnç olarak da ifade edilebilir.) sahip olan NeoAir All Season bunu daha fazla ağırlığa gereksinim duymadan sağlıyor. 6.3 cm kalınlığındaki yapısı ve alt (70d Nylon)/üst (75d Polyester Diamond Ripstop) bölgelerde kullanılan dayanımı yüksek kumaşlarla zor koşullarda, yılın tüm sezonlarında rahat bir uyku sunan mat ayrıca mini pompasıyla birlikte gelmekte. 2 adet AAA kalem pille çalışan pompa olmadan bir kaç dakika içerisinde de sorunsuz bir şekilde matı nefesinizle şişirebiliyorsunuz.

Therm-a-Rest NeoAir All Season Ne Vadediyor?

Konforlu Bir Uyku, Zinde Bir Şekilde Yeni Güne Başlangıç

Therm-A-Rest‘e ait bir teknoloji olan çoklu yansıtıcı ThermaCapture katman teknolojisiyle ısı hapsedilirken, Triangular Core Matrix™ denilen hücreli yapı sayesinde ısı kayıplarını en aza indiriliyor.

NeoAir teknolojisi sayesinde mat oldukça hafif bir yapıya sahip ve hava mat içerisinden dışarı atıldığında katlanarak oldukça küçük bir alan kaplıyor.

6.3 cm’lik kalınlığı ve kalıp gibi yapısıyla çok konforlu bir deneyim sunuyor.

Islandığında hızlıca kuruyor. Kumaş dayanımı oldukça yüksek. The All Season yalıtım malzemesi sayesinde elektronik pompaya ihtiyaç duymadan da nefesinizle ıslanır ya da performansı düşer diye düşünmeden şişirebilirsiniz.

Şişme mat konusunda oldukça kaliteli ürünlere sahip Therm-A-Rest’in NeoAir All Season modeli yukarıda bahsi geçen özellikler baz alındığında expedisyon, dağcılık ve kamp faaliyetleri için rahatlıkla kullanılabilir görünüyor. Rakipleriyle kıyaslandığında en hafif, en dayanıklı ve en yüksek ısı yalıtım özellikleri ile listedeki diğer marka ve modellere fark atan NeoAir All Season kesinlikle ödediğiniz her kuruşun hakkını veriyor.

Özetle

  • 75d Polyester Diamond Ripstop üst kumaş dayanıklı ve kaydırmaz yapısıyla uyku tulumunun mat üzerindeki hareketini engelliyor ve yüksek sürtünme dayanımı sayesinde matı uzun yıllar kullanabilmenizi sağlıyor.
  • Mat içindeki özel köpük yapı mat içindeki havanın hareketini engelleyerek yüksek bir ısı yalıtımı sağlıyor.
  • Bir kaç kullanımın ardından mat içindeki köpük yapı sibop açılır açılmaz genişleyerek bir hacim oluşturuyor. Bu sayede oldukça hızlı bir şekilde, bir kaç nefeste matı şişirmeniz mümkün oluyor.
  • Mat içerisindeki havayı tahliye edip, matı katladığınızda mat oldukça az yer (22x12cm) kaplıyor.

Small-Regular ve Large Ebatlarına Ait Teknik Bilgiler

M REGULAR L
Renk Lilypad (Nilüfer Yaprağı) Lilypad (Nilüfer Yaprağı) Lilypad (Nilüfer Yaprağı)
R-Değeri 4.9 4.9 4.9
Ağırlık 510gr 540gr 710gr
Genişlik 51cm 51cm 63cm
Uzunluk 168cm 183cm 196cm
Kalınlık 6.3cm 6.3cm 6.3cm
Paket Ebatları 22 x 12 cm 22 x 12 cm 28 x 12 cm
Üst kumaş 75d Polyester Diamond Ripstop 75d Polyester Diamond Ripstop 75d Polyester Diamond Ripstop
Alt kumaş 70d Nylon 70d Nylon 70d Nylon
İç yapı Nylon Nylon Nylon
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Ayakkabı

Merrell All Out Blaze Aero Hiking Ayakkabısı

Sıklıkla yürüyüşe çıkan biri olarak Merrell All Out Blaze Aero Sport‘u düz ve engebesiz arazilerde keyifle giydiğimi söyleyebilirim....

Önerilen Yazılar