Aktüel

Tüketici Hakları: Elektrik Kesintisi Tazminatı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1451

Karia Yolu / Datça: Knidos – Murdala gezisi öncesinde yaşadığım bölgede bir arıza nedeniyle elektrik kesintisi söz konusu olmuştu. Konuyla ilgili olarak BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.) web sayfasında yer alan Anlık Kesintiler ve Planlı Kesintiler sayfasını incelediğimde bir bilgiye ulaşamamış ve 186 Çağrı Merkezi ile temasa geçmiştim. Bir taraftan da sonraki gün yola çıkacağım için hazırlık yapmam, elektronik cihazların şarjlarını tamamlamam gerekmekteydi. Bir şekilde hazırlık ve kontrol sürecini çözsem de Çağrı Merkezi tarafından iletilen sürede elektrik arızası giderilemedi. Belirtilen saatler geldikte yeni saatler iletildi ve sonunda yolculuk için evden çıktığımda elektrik kesintisi hala mevcuttu ve 12 saati çoktan geçmişti. Yolculuğun ilk saatlerinde aradığımda da hala arızanın devam ettiğini ve kesintinin 24 saati geçtiğini öğrendim. Konu sadece elektrik arızası ya da kesintisi olmadığı için, hizmetinden memnun olmadığım firmalarla tereddütsüz ilişkimi kesmek gibi bir huyum vardır, ancak bazı durumlar var ki alternatifi mevcut değil. İstanbul, Avrupa Yakası’nda maalesef sadece BEDAŞ elektrik dağıtım hizmeti sunmakta.

Hatırlamakta fayda var; 1994-2005 yılları arasında bir devlet iştiraki olan TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) elektrik dağıtım ağı olarak hizmet sunmaktaydı. 2005 yılında düzenleme ile birlikte 21 farklı bölgeye ait toplamda 21 şirket olarak bölünmüş ve 2011 yılından itibaren de 21 şirketin tamamının özelleştirilmesine başlanmıştı. Aşağıda bu 21 bölge ve şirketin listesini ayrıca iletiyorum.

İllere göre elektrik dağıtım şirketleri
Elektrik Dağıtım Şirketi Dağıtım Bölgesi
AKDENİZ DAĞITIM (CK Akdeniz) Antalya, Burdur, Isparta
AKEDAŞ DAĞITIM (Akedaş) Adıyaman, Kahramanmaraş
ARAS DAĞITIM (Aras Epsaş) Ağrı, Erzincan, Erzurum
AYDEM (ADM) DAĞITIM Aydın, Denizli, Muğla
AYEDAŞ (Aesaş Enerjisa) İstanbul – Anadolu Yakası
BAŞKENT DAĞITIM (Enerjisa Başkent) Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
BEDAŞ İstanbul – Avrupa Yakası
ÇEDAŞ Sivas, Tokat, Yozgat
ÇORUH DAĞITIM (Çoruh Aksa) Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
DEDAŞ Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
FIRAT DAĞITIM (Fırat Aksa) Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
GEDİZ DAĞITIM (Gediz Elektrik) İzmir, Manisa
KEPESAŞ Kayseri
MEDAŞ Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
OEDAŞ Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak
SAKARYA DAĞITIM (Sepaş Enerji) Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
TOROSLAR DAĞITIM (Toroslar Enerjisa) Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
TRAKYA DAĞITIM (Trakya Elektrik) Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
UEDAŞ Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
VAN GÖLÜ DAĞITIM (Vangölü Elektrik) Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YEDAŞ Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Ek olarak, sonraki yıllar itibariyle de tüm tüketiciler EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından belirlenen ulusal tarife yerine serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi ile anlaştıkları fiyattan elektrik temin edebilme hakkına kavuşmuştur. Rekabet hizmet kalitesini etkileyen önemli etkenlerden biriyken İstanbul gibi bir şehirde rakipsizlik ayrı bir rehavet durumu oluşturabilmekte. Alternatifler söz konusu olana kadar ilgili diğer çözüm yollarına başvurmaya karar verdim. Konuya dair dağıtım şirketi tarafından bilgi verilmediği için bu yazıda deneyimlerimi aktaracağım.

Öncelikle, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirtildiği üzere, mücbir sebepler haricinde (terör, sabotaj, doğal afet, ağır kış koşulları ve benzeri) bildirimli veya bildirimsiz günlük kesinti süresinin ilgili yönetmelik gereği 12 saatten uzun olması halinde dağıtım şirketleri kesintiden etkilenen abonelere yönetmelikle belirlenen miktardaki tazminat tutarını ödemek zorunda. Burada önemli olan bunun tüketicilerin takibinden ziyade bir firma politikası olarak sunuluyor olması gerekliliği.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz‘ın konuya dair şöyle bir açıklaması mevcut;

Örneğin bir köy veya mahalledeki transformatörde 12 saati aşan bir kesinti olması halinde dağıtım şirketinin, o transformatörden elektrik alan mesken abonelerine 50 lira diğer abonelere 100 lira olmak üzere tazminat ödemesi gerekmektedir. Kesinti dolayısıyla tazminat durumu söz konusu olduğunda dağıtım şirketi, aboneyle iletişime geçmek ve takip eden ayda, abonenin tercih edeceği bir şekilde şekliyle, tazminat miktarını ödemek zorundadır.

Tabi böyle bir işlem Türkiye’deki kurumların tutumları göz önünde bulundurulduğunda beyhude bir beklenti olacaktır. 186 ile iletişime geçip prosedürü sorduğumda bu konuda bilgi veremeyeceklerini belirtmeleri sebebiyle yürüyüşten döner dönmez Hürriyet Mahallesi Dr.Cemil Bengü Caddesi No:1 Kağıthane, İstanbul adresindeki Genel Müdürlük‘e başvuruda bulundum.

Belirtmek gerekir ki ilgili merkezde konuya dair kimse bilgi sahibi değil. Öncelikle tarih, saat ve yönetmeliğe atfen tazminat talebini belirten bir dilekçe yazmanız gerekmekte. Aşağıda benim ilettiğim dilekçe örneğini paylaşıyorum. İlgili alanları düzenleyerek çıktı alabilir ve ıslak imzanız ile birlikte elden teslim edebilir ya da posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Unutmadan, bu başvuru kesintinin gerçekleştiği süreden itibaren 10 gün içerisinde yapılmalı. Yönetmelikte ödenecek tazminat tutarına istinaden hesaplama formülü bulunmakta.

31 Mart 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikteki ilgili madde şöyle:

“(11) Bu madde kapsamındaki yıllık tazminat uygulamasına ilave olarak, bildirimli veya bildirimsiz 12 saati aşan kesintiler için; kesintiden etkilenen her bir kullanıcıya dağıtım şirketi tarafından uzun süreli kesinti tazminatı ödenir. Bu kapsamdaki tazminat ödemeleri, ticari kalite tazminatları dahilinde yapılır. Dağıtım şirketleri tarafından ödenecek uzun süreli kesinti tazminatlarının aylık toplamının üst limiti ilgili yılın gelir tavanı tutarının yüzde biridir. Aylık olarak hesaplanan tutarın bu limiti geçmesi halinde, her bir kullanıcıya ödenecek tazminatlar oransal olarak azaltılarak bu limite eşitlenir.”

Diğer yandan, kesinti kayıtları konusunda tereddüt yaşanması durumunda aboneler dağıtım şirketlerine başvurarak etkilendikleri kesintinin listesini isteme hakkına sahipler. Kesintilerle ilgili olarak ihtilaf olması halinde bağlantı noktasına dağıtım şirketinin gözetiminde kesinti kayıt cihazı taktırma hakkı da bulunmakta. 186’nın bu konudaki açıklaması kendilerinin sadece güncel kesintileri takip edebiliyor olmaları. Bu nedenle liste için yine il/ilçe merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

Elektrik Kesintisi Tazminat İşlemleri

Öncelikle yukarıda da belirttiğim üzere dağıtıcılar kesintilerden etkilenen tüketicileri bilgilendirmek, yönetmelikte belirtilen şartların oluşması durumunda tazminat işlemlerini gerçekleştirmek durumundalar. Elbette, gerçekte bu süreç söz konusu ol(a)mıyor.

İlgili elektrik dağıtım şirketinin il/ilçe merkezine gidip konuyla ilgili olarak dilekçe vermek istediğinizi belirtmelisiniz. Danışma bölümü sizi ilgili departmana yönlendirecektir. Başta da belirttiğim gibi çalışanlar konuya dair bilgilendirilmedikleri için (tüm firmaları genellemek yanlış olabilir elbette) birimler arasında bir kaç tur atmanız gerekebilir. Dilekçe işleme alınabilmesi için Abonelik No, T.C. Kimlik No, Kimlik Fotokopisi gerekmekte. Bu gereksinimlerin ardından size evrak takibi yapabilmeniz için bir takip numarası verilmekte. Yukarıdaki görselde dilekçe ve verilen barkod örneklerini görebilirsiniz.

BEDAŞ - Elektrik Kesintisi Tazminat Yükümlülüğü

BEDAŞ‘ın verdiği barkod ile evrak takibi yapmak istediğinizde web sayfalarında yer alan Evrak Sorgulama bölümünü kullanabilmektesiniz. Konuyu ayrıca ilettiğimde bu süreç için ayrıca bilgilendirileceğim aktarıldı. Online olarak süreç takip edilemediği için de yine il/ilçe müdürlüğüne uğranması gerektiği belirtildi. Sürecin seyrine ve sonucunda dair de ayrıca güncellemeler geçeceğim.

Güncellemeler

Aşağıda tarihsel olarak gelişmeleri görebilirsiniz.

  • 2 Ağustos: Durumla ilgili bilgi istediğimde 15 gün içerisinde dönüş yapılacağını belirttiler.
    BEDAŞ - Elektrik Kesintisi Tazminat Yükümlülüğü
  • 9 Ağustos: Sosyal medya hesapları BedasDestek ile iletişime geçtiğimde belgenin işlendiği, sürecin tamamlanmasının ardından tarafıma bilgi verileceği dönüşünü aldım. Döküman takibini incelediğimde son güncelleme 31 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmiş görünmekte.
  • 20 Ağustos: Şimdiye kadar herhangi bir değişiklik ya da bilgilendirme söz konusu olmadı.
  • 3 Eylül: Herhangi bir değişiklik ya da bilgilendirme söz konusu olmadı. Konuyla ilgili olarak şöyle bir tweet zinciri oluşturdum. Kendime not olsun.
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu / Datça: Knidos - Murdala

2017 yılının Eylül ayında Bozburun sonrası Datça Yarımadası‘nda yürüyüşe başlamış ve Palamutbükü – Knidos etabının...

Önerilen Yazılar