Listeler

Uygulama: Wikiloc

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 545

10 Adımda Solo Doğa Yürüyüşü İçin Gezi Planı başlıklı yazıda da bahsi geçen, ulaşım, güvenlik & haberleşme başlıkları ile ilgili olan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Elbette, sadece uygulama olarak nitelendirmek yanlış olacaktır. Rota paylaşımları ve rotaya dair bilgilendirme notlarını da iletirsek kendisinden sıklıkla faydalanmaktayım. Uygulamanın adı, Wikiloc. Uygulamaya kendi adıyla yayında olan resmi web sayfası üzerinden ulaşmak mümkün. Bisiklet, yürüyüş, koşu, dağcılık, kayak, araç turu gibi yetmişten fazla aktivite tanımına yer veren, ikiyüzden fazla ülkeye ait verilerin derlendiği sitenin aynı zamanda iOS ve Android uygulamaları mevcut.

Wikiloc: Dünyanın Seyir Defteri

7 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen, Nisan 2016’da hayata geçirilmiş Wikiloc, uygulama üzerinden kayıt dilen ya da çizdiğiniz gps kayıtlarınızı yükleyebileceğiniz, diğer kullanıcıların kayıtlarını inceleyebileceğiniz, yürüyebileceğiniz, yorumlayabileceğiniz, farklı formatlarda bu kayıtları indirebileceğiniz, rotaları detaylandırabileceğiniz (açıklama, görsel, işaretleme, zorluk vb.) yapısıyla oldukça kullanışlı bir araç olarak sürekli kullanabileceğiniz bir yapı sunmakta. Paylaşılan, değerlendirilen bu kayıtlar ve diğer bilgilerin neticesinde UserRank ve TrailRank üzerinden değerlendirilerek öncelikli olarak da sıralandırılmakta.

Wikiloc Harita

Sunduğu Özellikler

Özelliklerini detaylandıracak olursak, uygulamanın temel işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Wikiloc Uygulaması

Haritalar

Harita Yükleme

Akıllı telefonunuzdan (wikiloc uygulaması üzerinden) ve Garmin GPS cihazı üzerinden doğrudan yükleme yapabilir, bilgisayarınızdan hazır bir kaydı upload edebilir ya da wikiloc üzerinden çizim yapabilirsiniz.

Rota Araştırma

Wikiloc üzerinde yayınlanan rotaları arama yaparak inceleyebilir, bilgisayarınıza ve uygulamanıza indirebilir, benzer ya da yakın rotalara sahip kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, bu rotayı almışsanız bunu da uygulama üzerinden belirtebilirsiniz. Görüntülenen rotaya dair seyir izinin yanı sıra iniş-çıkış, dönüş, başlangıç-bitiş, ve fotoğrafların (en fazla 6 adet) yanı sıra yakın diğer rotalar da size sunulmakta.

Kullanıcı Hesapları

Kullanıcılar kendi haritalarını paylaşabiliyor ve var olan haritaları görerek rota olarak takip edebiliyorlar. Bunun yanı sıra, diğer kullanıcıları takip edip hazırladıkları rotalardan haberdar olabiliyor, beraber yürüdüğünüz rotaları da ilişkilendirebiliyorsunuz. Yoldan Çıktım hesabını ziyaret ederek kayıtları görüntüleyebilir, var olan rotaları kendi hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı istatistikleriniz üzerinden aldığınız yol uzunlukları ve performansınız gibi bilgileri de görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama

Web sayfası üzerinden yapabileceğiniz işlemlerin bir çoğunu uygulama üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz. Uygulama üzerinden hareketliliğinizi kayıt altına alabilir, kayıtlarınızı görüntüleyebilir, arama yapabilir, hazır sunulan destinasyonları görüntüleyebilir ve offline olarak kayıtlı olan haritalara erişebilirsiniz. Offline olarak erişebileceğiniz, Sinop-Adana dikeyi baz alınarak oluşturulmuş, Doğu ve Batı olmak üzere iki parça Türkiye haritası sistemde yer almakta.

Önerilen Yazı

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Neden Yoldan Çıktım?

Neden Yoldan Çıktım?
Ekoyurttaş. Yazar, çizer, yürür-gezer, bisikletle ulaşır. Daha az tüketmenin, tüketmekten çok üretmenin, dönüştürmenin yollarını arar, paylaşır.

Sonraki Yazı

Listeler

Uygulama: Locus Map

Wikiloc servisine dair açıklamalara ek olarak bu yazıda, kullandığım üç programdan biri olan Locus Map’e değineceğim. Son olarak...

Önerilen Yazılar